• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Díky EU mohly být opraveny památky v Olomouckém kraji

  19.4.2024
  Simona Knotková

  Muzeum Olomouckých tvarůžků, opravené rozárium v Olomouci, rekonstruovaný zámek v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku, vědecké centrum v Olomouci či nové zázemí pro sportovní aktivity ve Vésce u Olomouce patří mezi zajímavé projekty, které se v předchozích letech podařilo v Olomouckém kraji uvést v život díky dotacím z evropských fondů.

  Značná část dotací EU směřovala také do zlepšení dopravní infrastruktury. Některé plánované záměry ale nakonec zůstaly pouze na papíře. Například Jeseník kvůli vidině dotací investoval miliony korun do přípravy projektu stavby akvaparku, avšak zastupitelstvo tento záměr nakonec nepodpořilo.

  Opravené zámecké komnaty, nové expozice, revitalizovaný park či opravenou oranžerii mohou díky několikaleté rekonstrukci obdivovat lidé na zámku v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku. Zámek převzal od státu Olomoucký kraj, který do jeho rozsáhlé opravy postupně investoval zhruba 70 milionů korun, z toho 30 milionů činily evropské dotace. V Olomouci byl v letech 2015 a 2016 rekonstruován rozlehlý areál rozária v sousedství historického centra, projekt si vyžádal 24 milionů korun. Část nákladů pokryla dotace EU. Oprava rozária, které spolu se sbírkovými skleníky a botanickou zahradou patří mezi nejnavštěvovanější turistické cíle v kraji, zahrnovala výstavbu nového vstupního objektu, kanalizace, přípojky vody i prostoru pro odpočinek návštěvníků.

  V Olomouci bylo v roce 2013 otevřeno nové Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum, v němž pracují desítky vědců z několika zemí. Jeho vybudování stálo 808 milionů korun, investici pokryla dotace z fondů EU a státního rozpočtu. Společnost A.W., která je jediným výrobcem Olomouckých tvarůžků, postavila v Lošticích na Šumpersku nové muzeum. Do expozic mapujících historii výroby pikantního sýra firma s pomocí evropských dotací investovala téměř 17 milionů korun.

  Evropské dotace si nenechali ujít ani známí podnikatelé. Například na projekty v obci Dolany-Véska u Olomouce směřovalo několik desítek milionů korun dotací. Firma IES MORAVIA REAL olomouckého podnikatele Ivana Kyselého v roce 2010 získala z ROP Střední Morava dotaci téměř 30 milionů korun na stavbu hotelu u sportovního areálu ve Vésce. V Dolanech-Vésce je také golfové hřiště, které provozuje firma Golf Area. Vedení ROP Střední Morava v roce 2010 schválilo golfovému klubu 60 milionů korun na stavbu klubovny, pokojů, restaurace a parkoviště.

  Nové fasády, opravy slavných varhan i obnovy pater a schodiště ve velké věži se díky evropským dotacím dočkal kostel svatého Mořice v centru Olomouce. Projekt na rekonstrukci tohoto kostela měl rozpočet 123 milionů korun, významnou část nákladů pokryla dotace z evropských fondů. Jesenická radnice řadu let plánovala, že s pomocí peněz EU investuje 200 milionů korun do nového akvaparku. Zastupitelstvo ale tento projekt v roce 2014 po dlouhé diskusi nakonec zamítlo. Do jeho přípravy Jeseník mezitím vložil 20 milionů korun.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte