Díky hypochondrům z Evropy hrozilo vzácné rostlině téměř vyhynutí. Akupunktura a ženšen, kořen života

Další fotky

Zakladatelem čínského lékařství byl prý ve 27. století př. n. l. „žlutý císař“ Chuang Ti, mytický čínský vládce. O toto prvenství však v podstatě může soupeřit s „rudým císařem“ Šen Nungem, jenž se proslavil znalostmi a sběrem léčivých bylin.

Ze staré Číny pochází například také akupunktura. V prvotní staročínské verzi se akupunktura prováděla kamennými jehlami, o kterých se zmiňoval již legendární „žlutý císař“ ve svém spisu Nej-ťing. Teprve na přelomu 3. století př. n. l. bylo císařským ediktem nařízeno, aby se tato léčba již neprováděla na základě „starých kamenných střepů“ a přešlo se tak k používání jehel kovových.

Do Evropy se zprávy o této pozoruhodné čínské metodě dostaly pravděpodobně prý až v 17. století, a to zásluhou lékařů Východoindické obchodní společnosti. Na evropský vkus však byla tato metoda příliš exotická, a tak postupně upadala v zapomnění. K její nesmělé renesanci pak začalo docházet až v průběhu 30. let minulého století.

Feng Shui je vlastně akupunktura prostoru. Mnohdy stačí malá podpora a začnou se dít zázraky

První moderní, novodobí akupunkturisté však neměli vůbec jednoduchou pozici. Konzervativnější část lékařů je obviňovala ze šarlatánství a rovněž ze strany laické veřejnosti často sklízeli nedůvěru, nepochopení a posměch.

Ženšen, neboli kořen života, je pravděpodobně nejslavnější léčivou rostlinou východní Asie. Podle svědectví letitých legend a pověstí má prý ženšen vysoce omlazovací účinek, podporuje vitalitu a dlouhověkost, tonizuje cévní systém, snižuje vysoký tlak a nízký tlak naopak vyrovnává. Celkově posiluje organismus, působí protizánětlivě, zastavuje krvácení, léčí chudokrevnost a zklidňuje při neurózách.

Voňavá medicína, koření i kosmetika. Levandule je královnou bylinek

Tento divotvorný kořen byl dříve vyvažován zlatem a v dobách ještě dávnějších dokonce prý pětinásobkem vlastní hmotnosti ve stříbře. Tento léčebný prostředek vzbudil mezi poněkud hypochondrickými Evropany doslova šílenství a vzácné rostlině tak téměř hrozilo vyhynutí.

Dnes již tento podivuhodný kořen přijímáme poněkud s rezervou, i když je i nadále považován za zdraví prospěšný. Pěstuje se i na plantážích v různých zemích světa.

FOTO: Čínská medicína

Čínská medicína - akupunkturaČínská medicína - akupunktura jehlyČínská medicína - ženšenČínská medicína - ženšen-rostlinaČínská medicína - Chuag Ti
Další fotky
Čínská medicína - akupunkturaČínská medicína - Panax zensen
Včera, 17:45
Diamantů jako vzácných kamenů si již od starověku vážili vládcové mnoha zemí. Až do 15....
Včera, 15:35
Když bratři Čapkové vymyslili slovo „robot“, netušili, že jejich sci-fi myšlenky se stanou reálnou vizí....
Včera, 13:25
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Včera, 13:25
Tisícina miligramu. Mohl bych sice napsat jeden mikrogram, ale to by nebylo tak efektní. Tečka...
Včera, 11:15
Herce Ladislava Hemmera si můžeme patrně nejvíce pamatovat z komedie Ducháček to zařídí, kde ztvárnil...
Včera, 09:05
Neznámé cizí slovo vyjadřuje docela jednoduchou věc - bohatství přírody, které spočívá v symbióze rostlin,...
Včera, 07:55
A kdo nebude poslouchat, tomu klekne policie na krk, nebo mu dráhy napaří přes 4...
19.9.2020
Santiago Calatrava (nar. 28. července 1951), nejznámější španělský architekt současné doby, inženýr a umělec patří...
19.9.2020
Tak tu máme druhou vlnu. Dalo se to čekat. Všichni, co vědí něco o virech...
Khamoro 2018
19.9.2020
Ačkoli kvůli šíření infekce covid-19 má letošní, již dvaadvacátý, ročník Světového romského festivalu Khamoro komornější...
19.9.2020
Film Velký flám je jedním z nejúspěšnějších filmů francouzské historie. V kinech ho vidělo 17...
Reklama