• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Divadlo bratří Formanů se vydalo na západ. Na Divoký západ

  15.10.2019
  Fefík

  Po roce se vrací do Prahy Divadlo bratří Formanů se svojí kočovnou Wild West Show Deadtown. Saloon Šapito najdete před informačním centrem ČVUT v Thákurově ulici v Dejvicích od 15. října do 5. listopadu.

  Nová výprava Divadla bratří Formanů za dobrodružstvím směřuje na Divoký západ, do doby, jejíž opravdovost je zachycena pouze na černobílých fotografiích. Začíná 20. století a v magické Praze žije své sny kouzelník a iluzionista, majitel laciného kabaretu. Je posedlý technickými zázraky své doby: filmem, fotografií i chraplavým zvukem fonografu. Nejraději se však ve svých představách prohání po arizonských pláních, popíjí v saloonu s ošlehanými pistolníky a v náručí svírá nespoutané krásky… Nové představení se pohybuje na pomezí divadla, kabaretu, cirkusu a němého filmu. Celkem se v dřevěném Saloonu bude hrát sedmnáctkrát.

  Divadlo bratří Formanů je už dvacet pět let jedním z nejvýraznějších uměleckých uskupení českého divadla. Svým netradičním pojetím, stylem práce a poetikou se však z něho zcela vymyká. Kromě bratrů Petra a Matěje Formanových a několika málo stálých členů (Veronika Švábová, Andrea Sodomková, Josef Sodomka, Marko Ivanovič a Ivan Arsenjev), totiž vzniká pro každé představení nový tým, přinášející novou energii a dovednosti.

  Teror ve Vršovickém divadle. Celosvětový divadelní hit promění publikum v soudce

  Divadlo bratří Formanů nemá vlastní budovu ani stálou scénu. Svá představení většinou vytváří ve specifických prostředích, jakými je třeba Divadelní loď Tajemství nebo různé typy mobilních stanů. S tím pak souvisí i nomádský život, který členové divadla vyznávají. Se svými projekty putují nejen po Čechách, ale i po celé Evropě nebo USA a Mexiku.

  Tím si vydobyli vysoký kredit a každé jejich další představení je nejen očekáváno, ale vzniká v koprodukci s předními divadelními partnery ve Francii či Belgii. V tom je Divadlo bratří Formanů v českém divadelní prostředí zcela výjimečné. Při svých cestách tedy přirozeně a vytrvale šíří dobré jméno české kultury, sílu její divadelní, výtvarné i loutkářské tradice.

  Werich a Holan v jedné vile. Švandovo divadlo uvede hru Hadry, kosti, kůže

  V připravovaném představení Deadtown se soubor opět snaží posunout ve své tvorbě o kus dál, hledat a bavit se novými možnostmi. Ke své tradiční „rukodělné“ práci, reprezentované silnou výtvarnou stránkou nebo loutkami, navazujícími na dlouhou tradici, se tentokrát přidá i výrazná filmová složka, jejíž podstatnou součástí je animace. Ta byla vždy silnou stránkou české kinematografie a tvůrci se k této tradici hlásí.

  Projektů, které spojují film a divadlo je v dnešní době více, v případě Deadtownu však filmový obraz není jen pozadím nebo ilustrací, ale živým prostředím, vytvářejícím ve spojení s hercem vlastní magickou realitu, inspirovanou světem Karla Zemana.

  Pozdní portrét Tornádo Lou. Vychází Poslední deník Květy Fialové

  Tak jako u jiných projektů Divadla bratří Formanů je i tentokrát snahou tvůrců překročit zaběhané hranice a najít nový svět respektive Nový svět. Přitom ale nezapomenout na diváka, na emoce, sdělení a silný zážitek. Protože ani tentokrát návštěvník nevstoupí jen do divadla, ale ocitne se v originálním, pouze pro toto představení vytvořeném světě.
  A až představení skončí, může vejít i na scénu a spolu s herci a dalšími členy divadla strávit v baru, předtím vyhrazeném jen smyšleným postavám divadelního kusu, zbytek večera. A tímto okamžikem sdílené pospolitosti naplnit i hlavní smysl celého projektu.

  FOTO: Deadtown

  Deadtown - 1 832808-800Deadtown - 832809-800Deadtown - 832810-800Deadtown - 832811-800Deadtown - 832812-800
  Další fotky
  Deadtown - 0 832813-800


  Nepřehlédněte