Do Běhu pro republiku se zapojili i nejmenší

2.11.2018
Jan Štoll

Běh se konal na oslavu vzniku republiky s cílem připomenout si osud lidí uvězněných v táboře Vojna a v dalších komunistických vězeních. Mnozí z vězněných se často ocitli na útěku, a museli tedy běžet, proto se  pořádá běh svobody a demokracie. V tomto komunistickém lágru byli uvězněni také vojáci, kteří se podíleli na osvobození naší země během 2. světové války.

Okruh o délce  5 kilometrů zavedl běžce kolem Památníku Vojna přes Žežice a Lešetice zpět k památníku. V okolí Památníku Vojna vzniklo v minulosti sedm informačních panelů představujících konkrétní místa a příběhy politických vězňů. „Pro běh jsme se inspirovali v Berlíně, kde každoročně pořádají běh podél Berlínské zdi jako připomínku všech, kteří zahynuli v letech 1961 až 1989 při pokusu se dostat na svobodu,“ vysvětluje organizátor běhu Josef Hovorka.

„Vzpomenout chceme na všechny, kteří utvářeli demokratickou identitu naší země a jejich příběhy se můžeme inspirovat i dnes. Datum je symbolické, dne 27. června 1950 byla komunisty popravena Milada Horáková, několik měsíců před ní byl komunisty ubit k smrti kněz Josef Toufar, dále chceme připomenout generála Tomáše Sedláčka nebo Františka Zahrádku. Každé startovní číslo bude navíc obsahovat unikátní QR kód s příběhem a na číslo bude možné napsat i to, pro koho běžíme,“ uvedl už dříve Josef Hovorka.

V rámci běhu si organizátoři připomněli také 100 let od narození významného armádního generála Tomáše Sedláčka, jehož život symbolizuje celé československé 20. století. Tomáš Sedláček byl v roce 1944 rozkazem československého ministerstva národní obrany převelen na východní frontu – na Duklu, po válce působil jako profesor na Vojenské akademii v Praze. Roku 1951 byl zatčen za údajné spiknutí. Mučili ho v proslulém Domečku, ve vyšetřovně v Kapucínské ulici v Praze. Byl odsouzen k doživotnímu vězení, držen ve Valdicích, na Mírově, v Leopoldově, na Bytízu nedaleko Příbrami. Po amnestii v roce 1960 pracoval jako stavební dělník, později jako projektant-asistent. Armádní generál Tomáš Sedláček zemřel 27. srpna 2012 ve věku 94 let.

Praha 6 má svého bronzového Masaryka. I když ne všem se to líbíNepřehlédněte