Do brněnských základních škol chodí přes 1130 dětí ukrajinských uprchlíků

23.4.2022
Jan Štoll

Přes 1130 dětí ukrajinských uprchlíků chodí do základních škol v Brně. Město zřizuje 65 základních škol a ukrajinské děti navštěvují všechny z nich. Nejvíce jich je na náměstí Republiky, v ZŠ Čejkovická nebo ZŠ Merhautova.

Nejvíce dětí chodí do škol, kde jsou zřízené třídy pro ukrajinské žáky. „Jsou to ZŠ a MŠ náměstí Republiky, kde je šest tříd na odloučeném pracovišti na Cacovické, dále ZŠ Čejkovická se třemi třídami a ZŠ Merhatova se dvěma třídami,“ uvedl mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Podle něj město hledá vhodné prostory pro zajištění dalších tříd pro ukrajinské děti. „Školy mezi sebou sdílejí volná místa a mohou podle aktuálního stavu reagovat a případně odkázat žáka jinam. Nestalo se, že by některé z ukrajinských dětí nebylo do školy přijato,“ řekl Poňuchálek. Připomněl, že ukrajinské děti nemají povinnost navštěvovat školu na základě vládního rozhodnutí v době 90 dní od příchodu do ČR.

Školky v Brně navštěvuje kolem šesti desítek ukrajinských dětí. „Vzhledem k tomu, že školky měly jednotky volných míst, jsou děti rozmístěné po celém městě,“ poznamenal Poňuchálek. Podle něj je ale problém nedostatek míst ve školkách. Proto město zvažuje, že bude zřizovat dětské skupiny. Koncem března předalo město Ženskému vzdělávacímu ústavu budovu v Údolní ulici, kde vznikne několik dětských skupin. Postupně by mohlo být přijato i 200 a více ukrajinských dětí.Nepřehlédněte