Do psychiatrie zavedla pojmy jako kastrující nebo schizofrenogenní matka, sama však zůstala bezdětná

Další fotky

Jmenovala se Frieda Fromm-Reichmannová a dnes odborníci považují její koncept matky, která může svým určitým chováním zákonitě dohnat vlastní dítě až k šílenství, za překonaný. I tak zůstává tato německá psychiatrička ve svém oboru průkopnicí.

Frieda se narodila 23. října 1889 Adolfovi a Klaře Reichmannovi v Karlsruhe. (Shodou okolností ve stejném roce jako Adolf Hitler.) Byla vychována vedle dvou mladších sester, Grete a Anny v soudržné, podpůrné, ortodoxní židovské rodině střední třídy. Její pradědeček z otcovy strany měl 93 vnoučat a velká rodina hrála v životě Friedy důležitou roli. Její matka byla součástí skupiny, která v roce 1908 zřídila přípravnou školu pro ty dívky, které chtěly studovat vysokou školu, protože gymnázium směli navštěvovat jen chlapci. Jedna z Friediných tet pomáhala při zakládání mateřských škol v Německu a jeden z jejích strýců, kteří vlastnili banku, v níž pracoval Friedin otec, financoval její studium medicíny v Königsbergu, hlavní metropoli východního Pruska (česky Královec, dnes Kaliningrad v Ruské federaci). Jediným stínem Friedina života byla porucha sluchu, která se projevila u obou jejích rodičů a které se později nevyhnula ani Frieda.

Klára Laurenčíková

Klíčem k duševnímu zdraví je včasná péče, říká spoluautorka psychiatrické reformy Klára Laurenčíková

Rok 1926 byl pro Friedu rozhodující. Provdala se za svého o 11 mladšího pacienta, pozdějšího slavného psychiatra Ericha Fromma (1900 – 1980), který studoval psychoanalýzu a sociální psychologii. Setkali se v sanatoriu Weißer Hirsch (Bílý jelen), kde ho Frieda analyzovala v rámci jeho profesní přípravy. Erich trpěl tuberkulózou, o které Frieda věřila, že je fyziologickým vyjádřením jeho psychologické úzkosti. Dohodli se na tom, že se Erich přestěhuje do Švýcarska, aby podstoupil specializované vyšetření. Pár proto žil odděleně, z manželství nevzešly ani žádné děti. V roce 1933 Erich Fromm emigroval do USA.

Po nástupu nacistů Frieda uprchla do Francie a posléze do Spojených států, kde se znovu setkala s manželem, který jí zajistil místo na psychiatrické klinice v Marylandu. Jejich vlastní soužití ale nefungovalo, a tak se roku 1942 rozvedli. Frieda se potom už nikdy znovu nevdala. Fromm se po úmrtí své druhé manželky oženil ještě potřetí a jako uznávaný psychiatr a filozof dožil ve Švýcarsku.

Miloval a maloval kočky. Anglický výtvarník Louis Wain tvořil svá největší díla za zdmi psychiatrické léčebny

Zřejmě proto, že Frieda zůstala bezdětná, jako „matka“ vystupovala vůči svým pacientům, přátelům a příbuzným. Během druhé světové války finančně podporovala více než tucet rodin a přátel a zajišťovala jejich bezpečný únik před pronásledováním nacisty. Přestože prosila své sestry a matku, aby také emigrovaly za ní do Spojených států, nakonec zůstaly v Británii a v Palestině. Frieda si vytvořila hluboká smysluplná přátelství s kolegyněmi Gertrudou Jacob a Hilde Bruch, ráda hrála na klavír, poslouchala klasickou hudbu a psala o svých milovaných kokršpanělech. Když Gertruda Jacob onemocněla také tuberkulózou, Frieda se s ní přestěhovala do Santa Fe v Novém Mexiku. aby se jí dostalo specializovaného léčení. Gertruda  bohužel během chirurgického zákroku zemřela a Frieda se vrátila domů do Marylandu. Tam zemřela 28. dubna 1957 ve svém domě v Rockville na infarkt.

FOTO: Frieda Fromm-Reichmannová

Frieda Fromm-Reichmannová - Mother_Feeding_Child_MET_ap22.16.22Frieda Fromm-Reichmannová - University_and_Royal_Garden,_Konigsberg,_East_Prussia,_Germany_(i.e.,_Kaliningrad,_Kaliningradskai︠a︡_oblastʹ,_Russia)-LCCN2002714014Frieda Fromm-Reichmannová - Erich Fromm (1900 – 1980) – manže Friedy Fromm-Reichmann – wikipedieFrieda Fromm-Reichmannová - Hilde Bruch, přítelkyně Friedy Fromm-Reichamann – wikipediaFrieda Fromm-Reichmannová - 80-7254-250-8_V
Další fotky
Frieda Fromm-Reichmannová - Dara_Cocker_Spaniel_01Frieda Fromm-Reichmannová - Upper_part_of_a_gypsum_statue_of_a_Sumerian_woman._The_hands_are_folds_in_worship._Circa_2400_BCE._From_Mesopotamia,_Iraq._The_British_Museum,_London

Mezi Friediny prominentní pacienty v USA patřili například spisovatelka Joanne Greenbergová, autorka románu „Neslibovala jsem ti procházku růžovým sadem“ nebo psycholog Rollo May známý svou existenciální psychoterapií. Později Frieda působila také v New Yorku. Profesně se věnovala tématu migrény u žen a problematice dominantních matek. V této souvislosti používala pojmy „mentální kastrace“ či „kastrující matka“, zejména v USA dosti známé. Nejvíce proslula definicí a zavedením pojmu „schizofrenogenní matka“, tedy názorem, že určitý typ mateřské péče, často velmi laskavý, ale naprosto omezující, který nenechává dítěti žádný prostor pro vlastní rozhodování a vůli, předurčuje dítě ke schizofrenii. Dnes je tento koncept překonán, protože schizofrenie se považuje za vrozenou. Jejím spouštěčem ovšem může být i určité příliš dominantní a příliš ochranitelské chování matky ve smyslu „maminka nejlépe ví, co je pro tebe dobré“.

Dnes, 10:11
Lidé ve věku od 45 let se budou moci registrovat na očkování proti covidu-19 od...
Dnes, 10:00
Robert Čihák na podzim roku 1986 napadnul dvě mladé dívky z Prahy. Pro jednu z...
Dnes, 08:43
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 08:43
Laboratoře v Česku v neděli potvrdily 381 nových případů onemocnění covid-19. Byl to nejnižší denní...
Dnes, 08:38
Na Pražském hradě se dnes uskuteční pietní akt za oběti pandemie covidu-19. Na nádvořích se...
Dnes, 06:18
V minulých dnech jsme oslavili výročí pražského povstání a konce druhé světové války. Osvobozená republika...
Včera, 15:35
Lidové pranostiky doporučují jako vhodný čas pro výsadbu brambor konec dubna. Řídit byste se měli...
Včera, 13:25
Současnou populaci trápí doslova epidemie nedospalosti. Snad každý výzkum, který se na téma spánku prováděl,...
Včera, 11:15
Vesnický šaman a léčitel je skutečně nervózní. To se mu už nestalo dlouhá léta. Jeho...
Včera, 06:47
Když se Ondřeje Gregora Brzobohatého ptám, co ho v posledních měsících zaměstnává, okamžitě začíná chrlit...
Včera, 06:30
Komiks je specifickým uměleckým médiem často označovaným jako deváté umění. Jeho hlavním znakem je chronologicky...
Reklama