Do velkého finále jdou univerzitní pavilon, krajinný park, šetrné zemědělství i zelený hotel

13.10.2021
Andrea Cerqueirová

Z osmnácti inspirativních projektů Adapterr Awards o nejlepší adaptační opatření na změnu klimatu mohli lidé vybírat až do pátku 15. října 2021, kdy skončila anketa o Cenu sympatie. Mezi nejlepší české nápady se za hlavní město probojovaly čtyři: nový Pavilon tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Suchdole, Krajinný park Lítožnice, šetrné zemědělství v Praze 12 a zelený Mosaic House Design Hotel.

Projekt Pavilonu tropického zemědělství, o který se rozrostl kampus České zemědělské univerzity v Praze, vznikl s ohledem na environmentální výzvy tak, aby byl provoz budovy do budoucna udržitelný z hlediska nákladů i vlivu lidských aktivit na přírodu. Krajinný park Lítožnice, nacházející se mezi Běchovicemi a Dubčí, se proměnil, byl tam mj. obnoven přirozeně meandrující mělký potok s podmáčenými loukami a množstvími tůní.

V duchu klimatického závazku

Realizovaný nápad Prahy 12 spočívá v šetrném zemědělství na pozemcích. Kupříkladu konvenční způsob hospodaření velkého agrodružstva vystřídal komunitní permakulturní sad, biokoridor, louky a aleje podél cest. Mosaic House Design Hotel se ve starší funkcionalistické budově otevřel v roce 2010 jako vůbec první český zelený hotel.

Tři pražské projekty soutěží ve finále Adapterra Awards 2020

„Projekty v této soutěži jsou zcela v duchu našeho klimatického závazku, konkrétně jeho části o adaptačních opatřeních na změnu klimatu. Jsme hrdí na další úspěšnou revitalizaci krajiny na území Prahy,” uvedl náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček.

Ocenění pro vítěze

Výsledky vyhlásí zástupci Nadace Partnerství 4. listopadu v rámci odborné konference o adaptačních opatřeních ve městech, která se uskuteční v pražském HubHub centru v Paláci Ara. Vítěz veřejného hlasování i nejúspěšnější finalisté vybraní odbornou porotou soutěže si odnesou zážitky ze zahraniční exkurze.

FOTO: Finálové projekty

Finálové projekty - 04_litoznice_1Finálové projekty - 05_praha-12_2Finálové projekty - 15_mosaic-house_2Finálové projekty - 16_pavilon-tropickeho-zemedelstvi_1

Vítězové vybraní odborníky navíc získají i finanční ocenění, konkrétně v kategorii Volná krajina to bude 100 000 korun od hlavního partnera soutěže Nestlé Česko a v kategorii Zastavěná území zase dostane nejúspěšnější projekt 50 000 korun od Plzeňského prazdroje. Speciální ocenění získá také nejlepší projekt realizovaný na území hlavního města Prahy.Nepřehlédněte