Dobrotivá lípa. Poklad v krajině i na zahradě

28.5.2020
Jiřina Pouzarová
Další fotky

Naši předci věřili, že lípa u studny ochraňuje vodu. A každému velmi prospěje, pokud si alespoň chvilku posedí pod jejím listovím. Měli jistě pravdu, lípa už jen svým vzhledem, souměrnou korunou a měkkými listy tvaru srdce působí laskavým dojmem. A co teprve když se za pozdního jara obalí květy, které sladce voní a lákají zdaleka včely, takže celá koruna jemně hučí. Včely sbírají nektar a lipovou medovici. Med, který z nich vytvoří, patří mezi nejvyhlášenější lahůdky.

Lipový květ je již po staletí osvědčeným přírodním lékem proti řadě neduhů. Na sběr se vydejte s košíkem nebo plátěným sáčkem za suchého počasí. Vybírejte právě rozvinutá květenství a snažte se příliš nedráždit včely. Lipové květy sušte ve stínu v místě s proudícím vzduchem. Nasušené bylinky nasypejte do sklenic s pevným uzávěrem, abyste zamezili vyprchání vůně.

bezinky

Bezinky vyléčí horečku i bolest. Jak použít listy i květy

Šálek zlatého čaje, osvěžující limonáda i bonbóny

Voňavý čaj z lipového květu tradičně užíváme při nachlazení a pro podporu pocení. Zvláště pokud na nás něco „leze“, ale teplota se nám ještě nezvedla, má lipový čaj velmi blahodárné účinky. Teplotu totiž mírně zvýší, vyburcuje tak imunitu k vyšší aktivitě a tělo k pocení.

Potřebujeme pouze lžičku lipových květů a 2 dl vroucí vody. Květy přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Pak přecedíme, pokud chceme mít čaj sladký, osladíme lžičkou medu nebo pampeliškového sirupu a můžeme popíjet.

Žlutý plevel v trávníku. Pampeliška, levný a chutný zázrak

Při horečce můžeme lipové květy zkombinovat s bezovým květem. Lžíci lipových květů a stejné množství květů bezových zalijeme 2 dl vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Po uplynutí přecedíme a čaj popíjíme po doušcích během celého dne.

Víte, že z lipového čaje si můžete připravit i bonbóny proti kašli? Smíchejte 120 g medu, 100 g krystalového cukru, 2 lžíce velmi silného lipového čaje a šťávu z poloviny citronu. Dejte vařit na mírný oheň, dokud směs nezhoustne tak, že vám lžička směsi ztuhne na talířku. Pak směs vylijte na horké prkénko, nakrájejte na kostičky a nechte ztuhnout. Uložte do krabičky nebo pytlíčku a máte bonbóny proti kašli.

Malá lžička medu, velký zázrak pro zdraví. 6 důvodů, proč si ho dopřát

Z lipového květu si můžete připravit i osvěžující limonádu. Potřebujete velkou sklenici, ideálně pětilitrovku od okurek, lipový květ a dále 5 citronů, kilo cukru krupice a převařenou studenou vodu. Do sklenice skládejte střídavě květ lípy, kolečka citronu a prosypávejte cukrem. Poté zalijte převařenou studenou vodou. Sklenici přikryjte plátnem, které upevněte gumičkou. Nechte týden louhovat, poté sceďte a přelijte do vymytých tmavých sklenic, které uzavřete korkovou zátkou. Uchovávejte v chladu, nejlépe v chladném sklepě. Věřte, že limonáda do konce léta nevydrží. Ne proto, že by se zkazila, ale proto, že jde rychle na odbyt.

FOTO: Dobrotivá lípa

Dobrotivá lípa - lipaDobrotivá lípa - lipaDobrotivá lípa - lipaDobrotivá lípa - lipa bylinyDobrotivá lípa - lipa
Další fotky
Dobrotivá lípa - lipaDobrotivá lípa - lipaDobrotivá lípa - lipaDobrotivá lípa - lipa


Nepřehlédněte