Žlutý plevel v trávníku. Pampeliška, levný a chutný zázrak

Další fotky

Poslední led začne pukat, louka je hned samý dukát. Řeč je o pampelišce, kterou mnozí považují za plevel. Pampeliška je však vhodná nejen k upletení věnečku.

Smetánka lékařská, jak se tato rostlina biologicky nazývá, se dá dokonale využít pro naše zdraví a své místo má i v kuchyni.

Nejvýznamněji působí na trávicí systém. Ovlivňuje funkce jater, žaludku a střev, a tak napomáhá k lepšímu trávení. Obsahuje také zásobní cukr, takzvaný inulin, a tak je vhodná i pro diabetiky. Není však vhodné ji užívat spolu s léky na cukrovku, protože sama snižuje hladinu cukru v krvi.

Aby nám posel jara dlouho dělal radost

Pampeliška je zkrátka skvělá bylina, kterou můžete využít od kořene až po květ. Kořeny sbírejte ještě předtím, než pampeliška rozkvete. Nejvhodnější dobou pro jejich sběr je březen nebo duben. Kořeny pořádně omyjte kartáčkem, ty silnější pokrájejte na plátky a usušte. Usušené kořeny umelte a získáte prášek s lehce nahořklou chutí, kterým můžete ochutit třeba krémové polévky. Pokud pečete domácí chléb, přidejte lžičku pampeliškového prášku do těsta. Chleba získá zajímavou chuť a bude stravitelnější.

Pampeliškové listy je nejlepší sbírat během dubna, kdy jsou ještě velmi mladé. Starší listy mají nahořklou chuť. Můžete si z nich připravit báječný pampeliškový salát. Budete potřebovat 2 velké svazky pampeliškových listů, 4 – 6 vajec uvařených natvrdo, kedlubnu, svazek ředkviček a čerstvou pažitku. Nejdříve si připravte dresing ze 3 lžic olivového oleje, lžíce vinného octa, mořské soli, čerstvě namletého pepře, špetky cukru a lžičky hořčice. Pampeliškové listy pečlivě omyjte pod tekoucí vodou, vložte do mísy, přidejte vejce nakrájená natvrdo, ředkvičky nakrájené na plátky, nastrouhanou kedlubnu, promíchejte a zalijte dresingem. Posypejte nakrájenou pažitkou a podávejte s bagetou nebo čerstvým chlebem.

Malá lžička medu, velký zázrak pro zdraví. 6 důvodů, proč si ho dopřát

Z pampeliškových květů můžeme vyrobit med. Jak na to? Vydejte se na louku v blízkosti lesa (rozhodně ne do blízkosti prašných silnic) a natrhejte zhruba 400 pampeliškových květů. Spolu s pokrájeným citronem a pomerančem je povařte ve dvou litrech vody zhruba deset minut. Přikryjte plátnem a nechte odstát do druhého dne. Přeceďte přes plátno, přidejte dvě kila cukru krystal a věřte do zhoustnutí. Uchovávejte v uzavíratelných lahvích.

Trefnější název je spíše pampeliškový sirup. Funguje jako vzpruha pro imunitní systém, podporuje pocení a vyplavení jedovatých látek z těla. Je vhodný jako doplněk při léčbě chřipky nebo angíny. Není však vhodný pro těhotné a kojící ženy, neměli by ho užívat ani alergici. Květy obsahují velké množství pylu, který obsahuje alergické reakce. Nedoporučuje se též, pokud užíváte léky na ředění krve. Zkrátka, pokud užíváte jakékoliv léky, o užití pampelišky se nejdřív poraďte s lékařem.

FOTO: Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale)

Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale) - pampeliskaPampeliška lékařská (Taraxacum officinale) - pampeliskaPampeliška lékařská (Taraxacum officinale) - pampeliskaPampeliška lékařská (Taraxacum officinale) - pampeliskaPampeliška lékařská (Taraxacum officinale) - pampeliska
Další fotky
Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale) - pampeliskaPampeliška lékařská (Taraxacum officinale) - pampeliskaPampeliška lékařská (Taraxacum officinale) - pampeliskaPampeliška lékařská (Taraxacum officinale) - pampeliskaPampeliška lékařská (Taraxacum officinale) - pampeliska
Včera, 17:45
Karafiáty se v západočeských Klatovech pěstují déle než dvě staletí. Božskou květinu, jak nazval karafiát...
Včera, 11:01
Dneska si vyzkoušíme opravdu náročný recept, větrník. Tento zákusek kupujeme v cukrárnách za pár korun....
Včera, 08:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 08:00
Československou horolezeckou expedici „Peru 1970“, jejíž členové chtěli vystoupit na vrchol hory Huandoy (6 360...
30.5.2020
Grilování je nejlepší úprava masa. Víte proč? Díky krátké přípravě je dobře stravitelné a neleží...
30.5.2020
Muž, který je dodnes neprávem opomíjen. Jeho osud se naplnil jen o necelý rok později,...
30.5.2020
Česká republika má mnoho památek, z nichž některé jsou nádherně zrekonstruované, některým se snad již...
30.5.2020
Zatímco většina jiných hradů stojí na vrcholu kopce a tvoří dominantu kraje, Kost se uhnízdila...
30.5.2020
Pohádkový příběh o přátelství, pomoci a nových výzvách Puntička vychází u příležitosti Světového dne roztroušené...
30.5.2020
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
29.5.2020
Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ostře ohradil proti nátlaku a šikaně, které vystavila...
Reklama