Žlutý plevel v trávníku. Pampeliška, levný a chutný zázrak

2.5.2020
Jiřina Pouzarová
Další fotky

Smetánka lékařská, jak se tato rostlina biologicky nazývá, se dá dokonale využít pro naše zdraví a své místo má i v kuchyni.

Nejvýznamněji působí na trávicí systém. Ovlivňuje funkce jater, žaludku a střev, a tak napomáhá k lepšímu trávení. Obsahuje také zásobní cukr, takzvaný inulin, a tak je vhodná i pro diabetiky. Není však vhodné ji užívat spolu s léky na cukrovku, protože sama snižuje hladinu cukru v krvi.

Aby nám posel jara dlouho dělal radost

Pampeliška je zkrátka skvělá bylina, kterou můžete využít od kořene až po květ. Kořeny sbírejte ještě předtím, než pampeliška rozkvete. Nejvhodnější dobou pro jejich sběr je březen nebo duben. Kořeny pořádně omyjte kartáčkem, ty silnější pokrájejte na plátky a usušte. Usušené kořeny umelte a získáte prášek s lehce nahořklou chutí, kterým můžete ochutit třeba krémové polévky. Pokud pečete domácí chléb, přidejte lžičku pampeliškového prášku do těsta. Chleba získá zajímavou chuť a bude stravitelnější.

Pampeliškové listy je nejlepší sbírat během dubna, kdy jsou ještě velmi mladé. Starší listy mají nahořklou chuť. Můžete si z nich připravit báječný pampeliškový salát. Budete potřebovat 2 velké svazky pampeliškových listů, 4 – 6 vajec uvařených natvrdo, kedlubnu, svazek ředkviček a čerstvou pažitku. Nejdříve si připravte dresing ze 3 lžic olivového oleje, lžíce vinného octa, mořské soli, čerstvě namletého pepře, špetky cukru a lžičky hořčice. Pampeliškové listy pečlivě omyjte pod tekoucí vodou, vložte do mísy, přidejte vejce nakrájená natvrdo, ředkvičky nakrájené na plátky, nastrouhanou kedlubnu, promíchejte a zalijte dresingem. Posypejte nakrájenou pažitkou a podávejte s bagetou nebo čerstvým chlebem.

Malá lžička medu, velký zázrak pro zdraví. 6 důvodů, proč si ho dopřát

Z pampeliškových květů můžeme vyrobit med. Jak na to? Vydejte se na louku v blízkosti lesa (rozhodně ne do blízkosti prašných silnic) a natrhejte zhruba 400 pampeliškových květů. Spolu s pokrájeným citronem a pomerančem je povařte ve dvou litrech vody zhruba deset minut. Přikryjte plátnem a nechte odstát do druhého dne. Přeceďte přes plátno, přidejte dvě kila cukru krystal a věřte do zhoustnutí. Uchovávejte v uzavíratelných lahvích.

Trefnější název je spíše pampeliškový sirup. Funguje jako vzpruha pro imunitní systém, podporuje pocení a vyplavení jedovatých látek z těla. Je vhodný jako doplněk při léčbě chřipky nebo angíny. Není však vhodný pro těhotné a kojící ženy, neměli by ho užívat ani alergici. Květy obsahují velké množství pylu, který obsahuje alergické reakce. Nedoporučuje se též, pokud užíváte léky na ředění krve. Zkrátka, pokud užíváte jakékoliv léky, o užití pampelišky se nejdřív poraďte s lékařem.

FOTO: Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale)

Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale) - pampeliskaPampeliška lékařská (Taraxacum officinale) - pampeliskaPampeliška lékařská (Taraxacum officinale) - pampeliskaPampeliška lékařská (Taraxacum officinale) - pampeliskaPampeliška lékařská (Taraxacum officinale) - pampeliska
Další fotky
Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale) - pampeliskaPampeliška lékařská (Taraxacum officinale) - pampeliskaPampeliška lékařská (Taraxacum officinale) - pampeliskaPampeliška lékařská (Taraxacum officinale) - pampeliskaPampeliška lékařská (Taraxacum officinale) - pampeliska


Nepřehlédněte