Dobrovolníci uklidili park Teyrovských ve Všenorech. Nasbírali desítky pytlů odpadu

12.4.2021
Andrea Cerqueirová

FOTO: Socha Jana Žižky v parku Teyrovských

Socha Jana Žižky v parku Teyrovských - FOTO ZAPAD ZAPAD Dobrovolníci uklidili park Teyrovských ve Všenorech – foto Marek KotásekSocha Jana Žižky v parku Teyrovských - FOTO ZAPAD ZAPAD Dobrovolníci uklidili park Teyrovských ve Všenorech – foto Marek Kotásek 2Socha Jana Žižky v parku Teyrovských - FOTO ZAPAD ZAPAD Dobrovolníci uklidili park Teyrovských ve Všenorech – foto Marek Kotásek 2

Odstranili náletové dřeviny, jejichž kořeny přispívaly k destrukci tamního schodiště. Konstrukcím tamního schodiště odlehčili od břečťanu. Ačkoli původní zábradlí na schodištích se již na mnoha místech zřítila nebo jsou v chatrném stavu, zkusili je poodkrýt silnou vrstvu hlíny a listí, což podle jejich slov ukázalo, že nášlapy schodů jsou stále v dobrém stavu. Na úklidu parku se podílelo více než pětadvacet lidí, pomohlo i několik dětí.

Dominantou Horních Mokropes je skvostný kostel ze 14. století. Bývala v něm kobka pro Boží hrob

Socha Žižky ve špatném stavu

Dobrovolníci upozornili na to, že tamní socha Jana Žižky od sochaře a restauratéra Čeňka Vosmíka je ve velice špatném stavu. „Víme to už z dřívějších let, kdy byl její stav konzultován s dobřichovickým sochařem a restaurátorem panem Váňou a s dalšími odborníky. Pokusili jsme se alespoň o její aktuální fotodokumentaci, zejména nejvíce poškozených míst (praskají nohy koně, noha jezdce, ocas, uzda a další drobnější prvky),“ uvedli. V parku jsou instalovány i další sochy.



Nepřehlédněte