• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Dominantou Horních Mokropes je skvostný kostel ze 14. století. Bývala v něm kobka pro Boží hrob

  25.3.2018
  Andrea Cerqueirová

  V Horních Mokropsech, které od roku 1951 spadají pod Všenory, lze nalézt farní kostel svatého Václava, který je postaven v románském stylu. „První zprávy o kostele jsou z první poloviny 14. století, přesné datum založení není známo. Kostel by postaven na panství jeptišek Svatojiřských a o jeho osudu není zpráv do konce 17. století,“ uvedl čtenář Našeho REGIONU Petr Novotný. Kostel zasvěcený svatému Václavu byl v nynější podobě vystaven v roce 1732.

  „Zbraslavský opat řádu Ciserciáckého Tomáš Budecius nechal přestavět původní kostel do barokního slohu na půdorys kříže. Mezi ramena kříže je na západní straně vpravo uloženo točité schodiště na kruchtu, vlevo dnešní zpovědní místnost, původně kobka pro Boží hrob, později jesličky. K východnímu rameni půdorysu kříže je přistavěna hranolová věž, původně barokní, na sklonku druhé poloviny 19. století (asi roku 1879) zpravená novorománsky,“ dodal čtenář Našeho REGIONU Petr Novotný.

  FOTO: Klenot v Horních Mokropsech: Kostel sv. Václava

  Klenot v Horních Mokropsech: Kostel sv. Václava - Kostel sv VaclavaKlenot v Horních Mokropsech: Kostel sv. Václava - Kostel sv Vaclava 4Klenot v Horních Mokropsech: Kostel sv. Václava - Kostel sv Vaclava 3Klenot v Horních Mokropsech: Kostel sv. Václava - Kostel sv Vaclava 2

  Kamenná socha sv. Václava je umístěna v průčelí chrámu ve výklenku barokního štítu. Sv. Václav je vyobrazen na hlavním oltářním plátně a na štukaturách v rozích kostelní lodi. A nově, přímo na svátek 28. září, byla posvěcena restaurovaná socha sv. Václava před kostelem. „Interiér kostela v dnešní podobě vznikal postupně především v 70. letech minulého století, kdy byly provedeny různé úpravy v duchu II. Vatikánského koncilu,” je uvedeno na webu Noc kostelů.

  Čakovice mají svůj skvost. Je jím monumentální kostel ze 14. století. Čím je tak jedinečný?

  „V roce 1982 při dvě stě padesátém výročí kostela byly zakoupeny dva nové zvony, jeden zasvěcený svatému Václavu o váze 230 kilogramů, druhý menší zasvěcený Svatým ochráncům naší vlasti o váze 55 kilogramů. Třetím zvonem je zvon o váze 100 kilogramů Panna Maria pochází z roku 1707. Zvony byly 25. září 1982 posvěceny kardinálem Františkem Tomáškem při slavnostní bohoslužbě a na svátek  svatého Václava 28. září 1982 se poprvé rozezvučely ke cti a slávě Boží,” uvádí tentýž web.

  Pravidelné bohoslužby jsou každý pátek od 18 hodin a každou neděli od 8 hodin. Kostel najdete v místní ulici Karla Mayera.  Nepřehlédněte