Dochází lůžka pro těžké případy. Prymula konečně přiznal skutečný stav šíření nákazy covid-19

30.9.2020
Jan Štoll

„Kapacita je v tuto chvíli dostatečná, máme kolem tisíce lůžek intenzivní péče s ventilací, 5,5 tisíce lůžek pro pacienty s covidem, ale nemáme lůžka, která jsou neobsazená. Neobsazená lůžka se intenzivně plní a v řadě případů se zaplnila, pro další postup musíme používat restrukturalizaci, používat lůžka, která se standartně používají pro případy jiné, to znamená, že covid nás limituje v tom, že nebudeme moci poskytovat veškerou péči tak, jak bychom chtěli a bude docházet k odkládání péče,“ řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula.

„Data o počtu hospitalizovaných jsou nezfalšovatelná, těžkých případů, případů, kteří vyžadují kyslíkovou terapii, intenzivní péči a ventilaci. Pokud nebudeme nic dělat, tak se na křivce dostaneme na počty mnoha desítek tisíc pozitivních a bohužel i řady stovek zemřelých,“ pokračoval Prymula.

„Je zřejmé, že se dostáváme na počty, které opravdu začínají ohrožovat kapacitu našeho systému. Pokud nebudeme nic dělat, tak se dostaneme do situace, kdy naše lůžka budou obsazeny covidovými pacienty,“ řekl ministr Prymula.

Mimořádné jednání o nouzovém stavu nahlásila původně Strakova akademie na 07:00, nakonec mají ministři jednat prostřednictvím videokonference až od 13:00, aby předtím stihli představitelé vlády vysvětlit své úmysly poslancům. Kabinet může nouzový stav vyhlásit na 30 dnů, podle Prymuly by tato doba měla umožnit zvládnutí druhé vlny onemocnění.Nepřehlédněte