Dodavatelé energii vyřizují mnohonásobně víc žádostí o smlouvy

23.10.2021
Jan Štoll

Fronty před pobočkami nebo zákaznickými centry, ale i výrazně větší provoz na telefonních informačních linkách a zvýšené množství e-mailů vyřizují od minulého týdne zaměstnanci dodavatelů energií. Nápor začal poté, kdy skupina Bohemia Energy oznámila, že končí.

Fronty na pobočkách nejčastěji tvoří senioři, kteří mají obavy, aby nezůstali bez dodávek energií. „Evidujeme enormní zájem lidí, kteří se současné situace obávají a chtějí nás kontaktovat. Za minulý týden jsme od středy do pátku v poradenském centru v Brně obsloužili 650 lidí, což je dvojnásobek oproti stejnému období o týden dříve. Naše zákaznická linka vyřizuje denně 20 tisíc hovorů, dostáváme 2 tisíce e-mailů denně. V poradenském centru lidé dnes čekali ještě před otevřením, většinou jde o lidi ve vyšším věku,“ uvedl mluvčí společnosti E.ON Roman Šperňák.

Klienti končících dodavatelů se kromě takzvaných dodavatelů poslední instance, jako je právě E.ON, obracejí i na další dodavatele plynu a elektřiny. Teplárny Brno od víkendu otevřely kontaktní centrum pro klienty končících dodavatelů. „Zájemců z řad zákazníků například po Bohemia Energy či Kolibřík Energie je opravdu hodně a zejména senioři velmi vítají možnost osobního jednání. Tato cesta je pro ně mnohem snazší než obvolávání různých dodavatelů a následná e-mailová komunikace, neboť někteří ani e-mailovou adresu nemají. Zájem o energie vzrostl markantně i na kontaktním e-mailu a telefonní lince,“ uvedla za Teplárny Brno Renata Diatková.

Skupina Bohemia Energy, která byla největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 tisíc odběrných míst, oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny. Jako důvod uvedla extrémní růst cen energií na trzích. Ukončení činnosti se kromě samotné Bohemia Energy týká také společností Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie.  Po Bohemia Energy končí s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. Konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 tisící klienty, a také firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy.

Jejich klientů se ujímají takzvaní dodavatelé poslední instance, tedy hlavní distributor na daném distribučním území. Mezi ně patří firmy ČEZ, E.ON, PRE, Pražská plynárenská a innogy, které nyní dodávky energií zajistí a sami zákazníky kontaktují.

ČTK


Témata:

Nepřehlédněte