Domácí poklady. Tipy pro váš porcelán

13.5.2020
Jiřina Pouzarová
Další fotky

Je pravda, že moderní porcelánové talíře a hrnky žádné zvláštní ošetření nevyžadují. Většinou je můžete bez problémů vložit do myčky na nádobí, případně umýt ručně s použitím běžných odmašťujících přípravků. Jak je to však s porcelánem a keramikou staršího data, které jsme zdědili po předcích? Historické konvice, mísy, šálky i talíře je třeba umývat výhradně ručně a zacházet se nimi jinak než s běžně používaným nádobím.

Rady, které se mohou hodit

Cenný starý porcelán i keramiku myjte vždy ručně, ale nikdy ne v příliš horké vodě. Zejména u keramiky by mohla popraskat glazura a celý povrch talíře by se pokryl hustou sítí drobných trhlinek.

V historickém nádobí nikdy nenechávejte dlouho zbytky potravin – salátové zálivky, citronová šťáva a jiné ostřejší nebo kyselejší potraviny mohou povrch nádobí poškodit.

Takhle vypadalo nádobí 60. let. Vzpomínáte ještě na dětské laminátové talířky?

Zlatem zdobené nádobí nikdy nedrhněte, a to ani jemnými drátky. Zlacení se totiž dá dostat dolů až neuvěřitelně snadno. Na rozdíl od květinové a jiné výzdoby, která bývá většinou pod glazurou, ale také není dobře na to spoléhat.

Zašlé mapy od čaje vyčistěte vlhkým hadříkem namočeným do jedlé sody. Výsledek vás překvapí.

Nádobí se zvlášť hustými plastickými ozdobami můžete vyčistit měkkým kartáčkem (výborně se hodí odložený zubní) a slabým roztokem mycího prostředku nebo mýdla.

Kameninové i porcelánové talíře ukládejte na delší dobu nikoli jeden na druhý, ale vložte mezi ně hedvábný papír. Některé kousky totiž mívají spodní část neglazovanou a ostřejší střep by mohl poškrábat plochu talíře, který je vespodu.

Do termosky, do myčky do odpadkového koše… Sedmkrát jedlá soda aneb V jednoduchosti je krása

Někdy i přes velkou opatrnost porcelánový talíř nebo hrneček rozbijeme. Pokud máte k rozbité věci vztah, pokuste se ji slepit. Jednotlivé střepy nejdříve umyjte a plošky odmastěte. Můžete použít běžné tekuté prostředky na nádobí, ale nikdy nedrhněte střepy pískem – mohli byste totiž poškodit spoje. Ke slepování nikdy neužívejte vteřinové lepidlo. Pro slepování porcelánu je vhodné lepidlo vícesložkové. Natřete jím plošku, nechte zavadnout a máte čas pečlivě sestavit vše, co k sobě patří. Na plošky ale nikdy příliš netlačte. Potom by se mohlo vytěsnit veškeré lepidlo a spoj se následně rozpadne. Pokud máte strach, že slepovanou věc neudržíte v ruce tak dlouho, můžete ji vsadit do hromádky písku.

Rada

Do jednou slepovaného hrnečku už raději žádný nápoj nelijte. Máte-li k němu vztah, postavte ho na poličku nebo do vitrínky.

FOTO: Tipy pro váš porcelán

Tipy pro váš porcelán - porcelan nadobiTipy pro váš porcelán - porcelan nadobiTipy pro váš porcelán - porcelan nadobiTipy pro váš porcelán - porcelanTipy pro váš porcelán - porcelan konvice
Další fotky
Tipy pro váš porcelán - porcelan nadobiTipy pro váš porcelán - porcelan


Nepřehlédněte