Do termosky, do myčky do odpadkového koše… Sedmkrát jedlá soda aneb V jednoduchosti je krása

1.9.2019
Renáta Šťastná
Další fotky

Tu a tam potřebujeme rychlé a účinné řešení. Supermarket je daleko, drogerie zavřená a obcházet sdílné sousedky se nám nechce. Každá správná hospodyňka jistě najde v přihrádce s kořením a pochutinami i sáček jedlé sody. Z hodin chemie si možná pamatujeme, že hydrogenuhličitan sodný má vzorec NaHCO3 a známe jej také pod názvem soda bikarbona. Taková obyčejná věc a umí hotové zázraky…

1. Zápach v lahvi či termosce

Kolikrát se nám podařilo uklidit termosku či lahev na kolo se zašroubovaným víčkem? Když ji pak potřebujeme použít, po otevření nás omráčí nepříjemný zatuchlý zápach. Naplníme ji teplou vodou a přidáme několik lžiček jedlé sody. Necháme působit přes noc a pak stačí důkladně vypláchnout. Tak co, zapáchá ještě?

Měla babka, čtyři jabka a dědoušek jen dvě… Každá rada nad zlato, obzvlášť pak ta babská!

2. Zapáchající odpadkový koš?

Tahle lapálie je vždycky nepříjemná, obzvlášť v parném létě, jako panovalo letos. Můžeme jí zabránit tím, že před vložením nového sáčku do koše nasypeme na dno malou hromádku jedlé sody. Tu pak vysypeme spolu s odpadky a na dno dáme další dávku. Tenhle přirozený a nevyužívaný osvěžovač máme stále po ruce.

3. Došel jar, co teď?

Máme poslední kapku mycího prostředku a plný dřez nádobí. Do kastrolku zpola naplněného teplou vodou dáme ten zbytek běžného mycího prostředku, a dvě lžíce jedlé sody a zároveň dotáčíme horkou vodu. Sice to tolik nepění, ale to nakonec není to nejdůležitější. Voda bude na dotek mýdlová, mastnota se krásně rozpustí a zbytky jídla za chvilku uvolní.

4. Špinavá mikrovlnka?

To se sem tam stane, že se na stěny mikrovlnné trouby připečou kousky jídla. Aby se uvolnily a šly jednoduše umýt, dáme do trouby sklenici nebo misku s vodou a dvě lžíce sody. Pustíme na tři minuty na nejvyšší výkon. Pak už stačí jen vlhká houbička, kterou nečistotu krásně setřeme.

FOTO: Jedlá soda nad zlato

Jedlá soda nad zlato - sodaJedlá soda nad zlato - soda_chodniky_1Jedlá soda nad zlato - soda_zápachJedlá soda nad zlato - soda_nádobíJedlá soda nad zlato - soda_omeleta
Další fotky
Jedlá soda nad zlato - soda_termoskaJedlá soda nad zlato - soda_bicarbonaJedlá soda nad zlato - soda_mramor

5. Mramorová deska ztratila lesk?

Nevěsme hlavu, pomoc je na blízku. Trochu namočíme hadřík ve vodě a posypeme jej sodou. Krouživými pohyby sodu roztíráme na postižené místo. Poté opláchneme a vysušíme měkkým hadříkem. Mramor se zase krásně rozzáří.

6. Omelety nejsou nadýchané?

Ať děláme, co děláme, omelety prostě nejsou tak nadýchané, jak bychom si představovali. Zkusme tenhle fígl: na každá tři vejce přidáme čtvrt lžičky sody. Pozor, ať nedáme zbytečně mnoho, pak by byly omelety mdlé a nedobré. A pozor ať nepřesolíme, soda má totiž mírně slanou chuť.

7. A jedna pro zahradníky: pryč s plevelem ve spárách!

Ve spárách mezi dlažebními kostkami tráva nevypadá hezky. Vytrhat nejde a posekat taky ne. Stačí jednoduše nasypat kolem chodníku jedlou sodu a pak ji namést do spár. Můžeme ji do prostoru mezi kostkami rovnou nasypat v přiměřeném množství. Pak už tráva poroste jen tam, kde má.

 Nepřehlédněte