Takhle vypadalo nádobí 60. let. Vzpomínáte ještě na dětské laminátové talířky?

16.12.2018
Šárkos

Tyhle talířky byly populární hlavně pro děti. Ale ne pro ty dnešní. Frčely totiž ještě v 60. a 70. letech minulého století. Vyskytují se tak ještě v domácnostech našich rodičů a prarodičů. A pokud ještě 70. léta pamatujete, možná máte právě takový talířek už od svých dětských let a za nic na světě se ho nehodláte vzdát.

Vydržely opravdu mnoho

Na talířích jsou obvykle motivy z pohádek, ale také zvířátka. Obrázky často vyobrazují děti, které si spolu hrají, nebo které pomáhají svým rodičům. Třeba s praním prádla. Často byly tyto obrázky typicky ruské.

Návrat do dětských dní. Pohádky na zdi nám přinášela legendární promítačka. Pamatujete?

Na rozdíl od skleněných talířů je dítě nerozbije. Nejsou ani plastové, což je moderní materiál dnešní doby. Laminát je vyrobený z několika vrstev stejného nebo různého materiálu a tyto vrstvy jsou spojeny pryskyřicí. Lamináty jsou pevné, odolné a dobře se tvarují. Je pravda, že talířky, které se dochovaly do dnešních let, mohou být proto už vlivem horké vody zohýbané. Pořád ale drží!

Talířky už dnes patří mezi retro zboží a mají tak sběratelskou hodnotu. To ale neznamená, že je můžete koupit nebo prodat nějak draho. Jejich kouzlo spočívá spíš ve vzpomínkách na dávné časy.

FOTO: Laminátové talířky

Laminátové talířky - laminátové talířky RETROLaminátové talířky - laminátové talířky RETROLaminátové talířky - laminátové talířky RETROLaminátové talířky - laminátové talířky RETROLaminátové talířky - laminátové talířky RETRO


Nepřehlédněte