Domek do zahrady. Dílna, pracovna či ateliér? Využití bývá různé

Další fotky

Zahradní domky mají dvojí využití. Jednak slouží jako kůlny k uskladnění nářadí a náčiní, případně i zahradního nábytku, jednak jako místo pro bydlení, čímž se nejčastěji myslí příležitostné přenocování. Ty první mohou mít velikost skříně, v druhém případě mají takové domky větší rozměry a jejich vybavení je přizpůsobeno účelu, pro který byly pořízeny.

Proč další domek?

Hlavním důvodem vzniku dalšího obytného prostoru bývá zajištění soukromí obyvatel domu a současně obyvatel zahradního domku. Podle úrovně vybavení může jít jen o občasné přespání hostů nebo delší pobyty příbuzných či přátel. Jiné návyky než hostitel mohou mít rodiče na návštěvě, odrostlé děti a jejich partneři, ale i přátelé, kteří přijíždějí párkrát do roka. Není nutné, aby domek disponoval rozlehlými pokoji, předpokládá se, že ostatní denní činnosti se uskuteční v domě a na zahradě hostitelů.

Toužíte po zastřešené letní kuchyni s posezením, kde bude příjemně i v deštivých dnech? I k tomu může zahradní domeček sloužit. Záleží na projektu, jak hodně svůj domek uzavřete či jak jej přizpůsobíte svým záměrům. Letní kuchyně může vypadat jako částečně otevřený altán s ohništěm (nebo krbem, grilem) pro přípravu jídel a sezením u stolu. V zahradní kuchyni je praktické mít vyřešený přívod vody a odpady, ale pokud se stavba nachází v blízkosti domu, může se bez vody obejít.

Zelený strážce domu. Živý plot jako když střihne

Zahradní domek může sloužit jako pracovna, dílna či ateliér, kde se lze oddat myšlenkám, tvoření a práci, aniž bychom byli rušeni. Pokud máte profesi nebo koníček, které vyžadují klid a soustředění, je váš útěk před světem do uzavřených stěn samostatného domku pochopitelný.

Některé domečky jsou vybudovány jen jako posezení chránící před nepřízní počasí. Sice mají stěny a střechu, ale už není nutné tu mít okna a dveře, jsou to spíše altány pro krátký pobyt v zahradě.

Bez pravidel i s nimi

Velikost a vzhled zahradního domku se nedá vtěsnat do nějakých pravidel, zvláště přistoupíte-li ke stavbě s jistou dávkou nadhledu a nenecháte se svázat zažitými představami, jak by výsledek měl vypadat. I za použití trámové konstrukce s palubkovým obkladem můžou vzniknout nesčetné varianty domů od seriózních až do bláznivé, od minimalistické prosklené chatky jako z architektonického žurnálu přes hrubý lesní srub až po křivolakou chaloupkou na kuří nožce či romantické altány se srdíčky a s krajkovými záclonkami.

Jezírko je okrasou zahrady. Místo odpočinku a klidu

Jednodušší možností než nabízí originální stavba, je nákup hotové typizované chatky, kterých je na trhu nepřeberně. Je však potřeba přemýšlet, jaký rozměr vám bude vyhovovat. Nabídka zahrnuje malé kůlničky na nářadí, které jsou ze dřeva, ale i z kovu či plastu, i multifunkční dřevěné chaty, ve kterých se dá bydlet. Ty jsou určeny hlavně do zahrádkářských kolonií. Vhodným nátěrem se dají upravit a zasadit do jakékoliv zahrady, kde poslouží právě tak, jak budete potřebovat.

Zajděte na stavební úřad

Každá obec může mít vlastní vyhlášku upravující stavební zákon. Proto je dobré se osobně informovat na příslušném stavebním úřadu, zda právě vaše stavba podléhá či nepodléhá ohlašovací povinnosti, či zda je dokonce nutné stavební povolení.

FOTO: Domek x posezení na zahradě

Domek x posezení na zahradě - srub zahrada domek dumDomek x posezení na zahradě - srub zahrada domek dumDomek x posezení na zahradě - zahrada naradiDomek x posezení na zahradě - posezeni zahradaDomek x posezení na zahradě - zahrada domek dumod-3238640_1920
Další fotky
Domek x posezení na zahradě - domek zahrada kulnaDomek x posezení na zahradě - zimni zahradaDomek x posezení na zahradě - posezeniDomek x posezení na zahradě - zahrada stul posezeniDomek x posezení na zahradě - zimni zahradaDomek x posezení na zahradě - srub zahrada domek dumDomek x posezení na zahradě - posezeni zahrada
Dnes, 11:40
Má černobílé vidění. Oblíbené přirovnání, které se hodí na někoho, kdo zná opravdu jen dva...
Čokoládový fitness dort
Dnes, 10:20
Zdravý životní styl nám velí vyhnout se mouce, cukru a dalším nezdravým surovinám. No ale...
Dnes, 08:18
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Dnes, 08:18
Server blesk.cz nachytal ministra zdravotnictví Romana Prymulu na švestkách. Fotografie, které přinesl, zachytily Prymulu a...
Dnes, 08:11
Manželka příslušníka SNB Honzy Zemana, Lída Zemanová byla jednou ze dvou jeho seriálových partnerek. Herečka...
Včera, 15:40
Objevit lenochoda v korunách stromů pralesa je téměř nemožné, neboť se prakticky nepohybuje a navíc...
Včera, 13:40
A přináší nám je ve své nové knize „Štěchovický poklad – konec legend“, český reportér,...
Včera, 11:40
Napadlo vás někdy, jak vznikl (ne)český pozdrav „čau“? Stačí zabrousit do 50. let minulého století...
Včera, 10:20
Banány patří k nejoblíbenějšímu ovoci, a co teprve, když jsou v obchodě v akci! Snadno...
Včera, 08:11
Málokterý film se může „pochlubit“ tolika zajímavými i smutnými okolnostmi natáčení jako ten o dvou...
21.10.2020
Ošetřovné bude stát vyplácet zřejmě po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového koronaviru nebo...
Reklama