Zelený strážce domu. Živý plot jako když střihne

Další fotky

Živý plot na zahradě zajišťuje soukromí a poskytuje útočiště i mnohým ptákům. Aby skutečně plnil svou funkci, musíte být hustý a upravený. Toho dosáhnete jen pravidelnou údržbou.

Pokud chcete, aby váš plot byl hustý, zelený a pravidelně tvarovaný, musíte ho minimálně jednou do roka zastřihnout. Odborná literatura se však v názorech, v kterou dobu je nejlépe přistoupit ke střihu, liší. Zahradníci tvrdí, že nejlepší období ke střihu je v červnu a potom v srpnu. Někteří píší dokonce o zimě a pak už v tom laik začíná mít trochu zmatek.

Když však pochopíte základní principy růstu rostlin, sami poznáte, kdy je pro řez zeleného strážce domu ta nejlepší doba.

V zimě nastává u rostlin doba vegetačního klidu. Je to podobné jako se zimním spánkem u zvířat. Rostlina přestává přijímat živiny a má nižší spotřebu světla a kyslíku. V podstatě se uzavře před okolním světem a v té době je také méně citlivá na jakékoliv změny. V tomto období je možné s ní různě manipulovat, přesazovat, tvarovat, ale hlavně výrazně stříhat.

I zahradník se občas sekne. Na zahradě dbejte na bezpečnost práce

Na jaře se příroda probouzí a veškerou nashromážděnou sílu vrhne do růstu. V tomto období vám jistě neunikne, jak se váš dokonale sestřižený plot změnil v beztvarou zelenou hmotu. Mohutný růst nastává až v červnu a to je důvod, proč mnoho odborníků radí sestříhat ploty právě v tomto měsíci. Za nejméně námahy, právě s jedním ročním střihem, a tak výsledek práce bude nejefektivnější.

Pokud máte chuť ostříhat plot už v květnu, klidně se do toho pusťte. Na pár měsíců budete mít klid a pak plot zastřihnete ještě jednou později. Buďte však ohleduplní k přírodě a uvědomte si, že ve vašem plotu mohou hnízdit ptáci.

V létě si užívejte letních radovánek, odjedete na dovolenou a na nějakou čouhající větvičku či stříhání si ani nevzpomenete.

Na podzim se již rostliny začínají připravovat na zimu. Zacelují se a začínají opadávat listy. Pokud dostříhnete nerovnosti ještě začátkem září, nic nezkazíte. Plot už výrazněji neporoste a vydrží v požadovaném stavu až do jara.

Jezírko je okrasou zahrady. Místo odpočinku a klidu

Je-li plot hustý a zdravě se zelená, ostříhali jste jej správně. Pokud rezne, je nepravidelný a špatně tvarovaný, stala se někde chyba. Máte dostatečně ostré nůžky? Jsou-li tupé, mohou způsobit rezatý problém.

Jestliže je plot po celé délce či výšce málo hustý, je potřeba jej stříhat častěji. Stačí zastřihnout jen okrajové části větví, ale na jaře a v létě tak musíte učinit každý měsíc.

Pokud je plot odspodu málo hustý, rezne či opadává, je na vině špatný tvar plotu. Rostliny tvarujte do jehlanu (dole širší, nahoře užší), aby všechna patra měla dostatek světla.

A když už jsme u té údržby, nezapomínejte plot také hnojit!

FOTO: Živý plot jako když střihne

Živý plot jako když střihne - plot lavicka zahradaŽivý plot jako když střihne - plot zahradaŽivý plot jako když střihne - plot zahrada silniceŽivý plot jako když střihne - plot zahradaŽivý plot jako když střihne - plot zahrada
Další fotky
Živý plot jako když střihne - plot zahradaŽivý plot jako když střihne - plot zahradaŽivý plot jako když střihne - plot zahrada
Dnes, 16:29
Podle všeho jí byl příslušník německého šlechtického rodu Welfů zvaný Heinrich der Löwe čili Jindřich...
Dnes, 14:16
Pláň mírně stoupá až ke vzdálenému obzoru. Nízká tráva různých odstínů zelené barvy a zkroucené...
Dnes, 10:29
Chcete udělat dobrý skutek a vytvořit domov pejskovi z útulku? Určitě máte dobré úmysly. Adopci...
Dnes, 08:11
Současné tradice lidové kultury jako jsou různé obyčeje a svátky sahají až do dávné lidské...
Včera, 16:31
V naší zemi mají léčivé rostliny dlouholetou tradici. Již v dávné době je lidé nejen...
Včera, 14:10
Dej mi své ubohé, unavené, své schoulené masy, toužící volně dýchat. Ten žalostný nadbytek tvých...
Včera, 12:02
I s místenkou. A já se tím vlakem pokusila odjet. Pochopitelně v dobré víře. Absurdní zkušenost s českou...
Včera, 10:30
Železniční neštěstí u Blovic nedaleko Plzně vstoupilo do drážní historie jako nehoda vlaku s pádem...
Včera, 08:12
Letní prázdniny a s nimi i období dovolených jsou v plném proudu. Tisíce rodin v...
4.8.2020
Od Tábora až k nám, cestička jako mlat... Tuto písničku už z rozhlasu na táborském...
Reklama