Zelený strážce domu. Živý plot jako když střihne

Další fotky

Živý plot na zahradě zajišťuje soukromí a poskytuje útočiště i mnohým ptákům. Aby skutečně plnil svou funkci, musíte být hustý a upravený. Toho dosáhnete jen pravidelnou údržbou.

Pokud chcete, aby váš plot byl hustý, zelený a pravidelně tvarovaný, musíte ho minimálně jednou do roka zastřihnout. Odborná literatura se však v názorech, v kterou dobu je nejlépe přistoupit ke střihu, liší. Zahradníci tvrdí, že nejlepší období ke střihu je v červnu a potom v srpnu. Někteří píší dokonce o zimě a pak už v tom laik začíná mít trochu zmatek.

Když však pochopíte základní principy růstu rostlin, sami poznáte, kdy je pro řez zeleného strážce domu ta nejlepší doba.

V zimě nastává u rostlin doba vegetačního klidu. Je to podobné jako se zimním spánkem u zvířat. Rostlina přestává přijímat živiny a má nižší spotřebu světla a kyslíku. V podstatě se uzavře před okolním světem a v té době je také méně citlivá na jakékoliv změny. V tomto období je možné s ní různě manipulovat, přesazovat, tvarovat, ale hlavně výrazně stříhat.

I zahradník se občas sekne. Na zahradě dbejte na bezpečnost práce

Na jaře se příroda probouzí a veškerou nashromážděnou sílu vrhne do růstu. V tomto období vám jistě neunikne, jak se váš dokonale sestřižený plot změnil v beztvarou zelenou hmotu. Mohutný růst nastává až v červnu a to je důvod, proč mnoho odborníků radí sestříhat ploty právě v tomto měsíci. Za nejméně námahy, právě s jedním ročním střihem, a tak výsledek práce bude nejefektivnější.

Pokud máte chuť ostříhat plot už v květnu, klidně se do toho pusťte. Na pár měsíců budete mít klid a pak plot zastřihnete ještě jednou později. Buďte však ohleduplní k přírodě a uvědomte si, že ve vašem plotu mohou hnízdit ptáci.

V létě si užívejte letních radovánek, odjedete na dovolenou a na nějakou čouhající větvičku či stříhání si ani nevzpomenete.

Na podzim se již rostliny začínají připravovat na zimu. Zacelují se a začínají opadávat listy. Pokud dostříhnete nerovnosti ještě začátkem září, nic nezkazíte. Plot už výrazněji neporoste a vydrží v požadovaném stavu až do jara.

Jezírko je okrasou zahrady. Místo odpočinku a klidu

Je-li plot hustý a zdravě se zelená, ostříhali jste jej správně. Pokud rezne, je nepravidelný a špatně tvarovaný, stala se někde chyba. Máte dostatečně ostré nůžky? Jsou-li tupé, mohou způsobit rezatý problém.

Jestliže je plot po celé délce či výšce málo hustý, je potřeba jej stříhat častěji. Stačí zastřihnout jen okrajové části větví, ale na jaře a v létě tak musíte učinit každý měsíc.

Pokud je plot odspodu málo hustý, rezne či opadává, je na vině špatný tvar plotu. Rostliny tvarujte do jehlanu (dole širší, nahoře užší), aby všechna patra měla dostatek světla.

A když už jsme u té údržby, nezapomínejte plot také hnojit!

FOTO: Živý plot jako když střihne

Živý plot jako když střihne - plot lavicka zahradaŽivý plot jako když střihne - plot zahradaŽivý plot jako když střihne - plot zahrada silniceŽivý plot jako když střihne - plot zahradaŽivý plot jako když střihne - plot zahrada
Další fotky
Živý plot jako když střihne - plot zahradaŽivý plot jako když střihne - plot zahradaŽivý plot jako když střihne - plot zahrada
Dnes, 06:05
Herci Slováckého divadla plánují vstup do distanční školní výuky. Uherskohradišťská scéna připravila akci Herec do...
Dnes, 06:00
Ne každý věří na přátelství mezi mužem a ženou, obzvláště, když je ženě čtyřicet šest...
Včera, 15:35
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 15:35
Koňadru pozná asi každý, ale rozhodně není jediným zástupcem svého rodu, s nímž se můžeme...
Včera, 14:51
V Jeseníkách dnes spadla lavina. Zasypala jednoho člověka, byl nalezen v bezvědomí. Na místě zasahuje...
Včera, 13:25
Zimní grilování? To rozhodně není sci-fi. Takže nemáte-li ještě plány na víkend, pusťte se do...
Včera, 13:20
V centru Ostravy se dnes ráno srazily dvě tramvaje. Zranilo se při tom osm lidí,...
Včera, 12:00
Uplynul rok, co svět bojuje se zákeřnou pandemií. Přes aplikaci vakcín se ní bude potýkat...
Včera, 11:34
Kapacita zadaných termínů pro očkování proti covidu-19 je po více než hodině vyčerpaná, je ale...
Včera, 11:00
Senioři starší 80 let se od pátečního rána mohou registrovat k očkování proti covidu. Vykazuje...
Včera, 06:03
Letecká policie ve třicátých letech dvacátého století ve většině zemí neexistovala. Fungovala pouze ve Velké...
Reklama