• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Tajemné dutiny v historických stěnách zámku v Dolních Břežanech odkryla rekonstrukce. Odhalená místnost ve věži se stala zájmem archeologů

  6.5.2018
  Bohumil Brejžek

  Složitost rekonstrukce zámku v Dolních Břežanech, které Arcibiskupství pražské předělává na hotel, si vyžádala posun původně plánovaného termínu dokončení. Přestavba přináší mnohá překvapení, jako je větší rozsah poškození dřevěných prvků nebo neočekávané dutiny v historických stěnách apod. Z těchto důvodů dojde pravděpodobně k posunu termínu dokončení o několik měsíců.

  Honosné Barrandovské terasy kdysi byly útočištěm elit. Vrátí jim zašlou slávu rekonstrukce?

  Rozsáhlá rekonstrukce začala v polovině roku 2015. Dosud je dokončeno nové pokrytí střechy, podařilo se zakrýt atrium stanovou prosklenou konstrukcí a jsou kompletně opraveny nosné konstrukce stropů, dřevěné trámové stropy a klenby nad přízemím. Dále pokračuje stavební příprava hotelových podlaží a bylo zahájeno dláždění chodeb a ochozů. Usilovně se pracuje i na bezprostředním okolí – roh obory až před kapli je již zadlážděn, jižně od zámku je vybetonována kaskáda vodního prvku, pracuje se na budoucí terase restaurace a byl zrekonstruován altán v oboře.

  Chátrající barokní zámek v městysu Jince se rekonstukce jen tak nedočká. Není o něj zájem

  S tím souvisí i výše investice, která je odhadována o cca 25 až 30 procent vyšší než na začátku a atakuje hranici 240 milionů korun. Bylo rozhodnuto o kompletní replice krovu věže, když stavební práce odhalily zaklenutou místnost pod věží v průjezdu do atria, která byla dodatečně prozkoumána archeology, zaměřena a zanesena do dokumentace zámku, přičemž se zvažuje její možné využití. Nyní se předpokládá, že rekonstrukce bude dokončena v červnu 2018.

  Zámek je dominantou Dolních Břežan

  Původně renesanční zámek vybudovaný kolem roku 1600, jenž svoji současnou podobu získal na přelomu 19. a 20. století, stojí přímo v centru Dolních Břežan. Jedná se o dvoupatrový, čtyřkřídlý objekt kolem čtvercového nádvoří, v západním průčelí s hranolovou věží s lucernou, s renesančními okny. V letech 1885 až 87 byla přistavěna pseudorománská kaple sv. Máří Magdaleny, jejíž vnitřní úprava je datovaná do roku 1886. Kulturní památkou chráněnou zákonem zůstává i část zámeckého parku za renesančním zámkem. Jedná se o velký park o rozloze čtyři hektary, volně řešený s menšími palouky a místy přehoustlými, nepříliš udržovanými porosty dřevin.

  Dolní Břežany plánují zrenovovat dětská hřiště

  V restituci se zámek vrátil církvi

  Archivy dokládají u zámku bohaté hospodářské zázemí, skleníky, vodní nádrž, zahrady, pivovar či altány. Zámek počátkem 18. století koupil pražský arcibiskup Ferdinand hrabě Khünburg. Od té doby objekt sloužil jako ekonomicko-správní centrum dolnobřežanského panství, které bylo téměř 300 let ve vlastnictví Arcibiskupství pražského. Fungovalo jako hospodářské a finanční zázemí pražské arcidiecéze. V roce 1945 byly pozemky se všemi budovami fakticky, nikoli však právně zabrány státem.

  Kraj naplánoval investice podpořené EU. Dolní Břežany se dočkají obchvatu, Rakovník napojení na dálnici D6

  V rámci restitucí mnohé pozemky a stavby včetně zámku získala církev zpět. Působení vlastníků před rokem 1989 však někdejší panské sídlo dehonestovalo na pouhou centrální budovu vojska. V zahradě a parku byly postaveny školicí objekty pro příslušníky nechvalně známých červených baretů, psince, čerpací stanice PHM, opravárenské dílny těžké vojenské techniky s myčkou, garáže, sklady či střelnice.

  Přestavba zámku na hotel

  Pražské arcibiskupství se rozhodlo, že zámek přebuduje na hotel.

  Dolní Břežany projeví úctu českému velikánovi Vítězslavu Hálkovi

  A to i přes nedobrou zkušenost, kterou učinilo s krásným zámkem v Rožmitále pod Třemšínem, který již více než dvacet let chátrá, místo aby do města lákal turisty. Výstavba zámeckého hotelu v Dolních Břežanech je navíc prvním podobným projektem katolické církve v České republice a není známo, že by se v některém dalším, církví restituovaném objektu něco podobného chystalo. Ani v nedalekých Dobřejovicích, na dalším zámečku ve vlastnictví Arcibiskupství pražského, kde dnes působí základní škola Parentes stavějící na křesťanské morálce.  Nepřehlédněte