Druhá největší synagoga v Čechách se dočkala oprav za použití speciálních technologií

11.6.2020
Redakce

Stavba bude opravena za použití speciálních technologií. „Vyzdvihl bych například odsolení zdiva pomocí stříkané celulózy. Touto metodou odstraníme ze zdí sůl, která se tam desítky let usazovala, a následně budeme moci navázat obnovou původních omítek a štuků,“ uvedl vedoucí projektu Daniel Lipert. Podle něj si také zaslouží pozornost rozsáhlé restaurátorské kamenické práce na schodišti v synagoze a na truhlářských prvcích, které zahrnují repase a repliky oken a dveří. „Další zajímavostí je, že do zámečnických prvků budeme vypalovat piktogramy. Velkou výzvu budou představovat také nové okrasné vitráže,“ doplnil Lipert.

Žatecká synagoga má za sebou pohnutou historii. Zažila žhářský útok během takzvané křišťálové noci. Za války sloužila jako nemocnice a v 50. letech jako sklad civilní obrany. Komplex budov je v dezolátním stavu. Například strop rabínství se částečně zřítil, protože ho napadla dřevomorka. „Tyto napadené části budeme muset vyměnit za nové a zbytek konstrukce ošetřit, aby nedošlo k opětovnému napadení,“ řekl Lipert.

Spory nového majitele lounské vagonky s nájemcem řeší policie

Město Žatec má po Plzni druhou největší dochovanou synagogu v Čechách. Budova s neobvyklou maurskou architekturou pochází z roku 1872 a patří k ojedinělým stavbám svého druhu. Synagoga spadá mezi čtveřici žateckých památek obnovovaných díky kandidatuře města na seznam světového dědictví UNESCO. Harmonogram stavby počítá s dokončením rekonstrukce na začátku roku 2022. Následovat bude tvorba samotných expozic.

vera/čtkNepřehlédněte