• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Druhé kolo: vyhraje Babiš, nebo Pavel?

  23.1.2023
  Jitka Kačánová

  Tento pátek a sobotu voliči vyberou dalšího českého prezidenta. Z osmi kandidátů se do druhého kola probojovali Petr Pavel a Andrej Babiš. Každý získal necelé dva miliony hlasů, Pavel jich měl zhruba o 23 tisíc víc než Babiš. O konečném vítězi teď rozhodne především to, koho si vyberou příznivci ostatních kandidátů, i hlasy těch, kteří v prvním kole k volbě nešli.

  Závěrečná fáze prezidentských voleb přiostřila. Bývalý premiér Babiš nasadil hned po skončení prvního kola protiválečnou rétoriku, v níž občany varuje, že generál Pavel na Hradě zavleče Českou republiku do války. Konkrétně na billboardech se sloganem „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják.“ Těmito slovy narážel na Pavlovu vojenskou kariéru v ústředí NATO.

  Pavel Babišovy výroky komentoval slovy o tom, že udržení míru mu leží na srdci mnohem víc než řadě politiků, protože ji zažil a viděl, jak dopadá na vojáky i civilní obyvatelstvo. „Jsem poslední, kdo by chtěl zemi vtáhnout do války,“ uvedl.

  Dodal, že celá jeho práce v NATO byla o tom, jak mír udržet, prezentovat sílu Aliance a odrazovat možné agresory od útoku na její členy. Podle Pavla je strašení válkou, zatažením do války či vyhlášením mobilizace zbabělostí a podlostí. Navíc je přesvědčen o tom, že armády plní jen politické zadání a že války začínají politici.

  Falešné esemesky

  V podobném duchu jsou i SMS zprávy, které vyzývají své příjemce jménem Pavla k mobilizaci – mají se dostavit na pobočku armády, kde dostanou výzbroj, aby se mohli zapojit do bojů na Ukrajině.

  Pavel k těmto falešným zprávám řekl, že ho nepřekvapuje, když někdo anonymně rozesílá lidem přes SMS jako poplašnou zprávu lež, kterou si Babiš dal na billboardy. „Toto je svět Andreje Babiše, za nímž se seřadily všechny proruské a konspirační síly,“ prohlásil.

  Při přímém střetu během on-line debaty na serveru Denik.cz Pavel Babišovi vmetl do tváře, že je kandidátem proruského tábora v této zemi, což Babiš odmítl s odkazem na vyhoštění ruských diplomatů, ke kterému došlo během jeho vlády na základě informací tajných služeb, že za výbuchy v muničních skladu ve Vrběticích údajně stojí ruští agenti.

  Pavel je přesvědčený, že ve druhém kole prezidentské volby se rozhodne nejen o následníku Miloše Zemana na Pražském hradě, ale také o tom, jaký svět voliči vlastně chtějí – zda se v něm budou ctít pravidla a důstojnost, nebo zda v něm bude vládnout chaos a lidé se v něm budou osočovat.

  Babiš svým voličům slíbil, že pokud bude zvolen, bude nadstranickým prezidentem a bude pomáhat lidem. Pavla označil za kandidáta vlády Petra Fialy, kterou Babiš dlouhodobě kritizuje zejména za její (ne)zvládnutí energetické krize a obrovský nárůst inflace.

  Polibek smrti?

  Babiše podporují v druhém kole komunisté i dosluhující prezident Miloš Zeman, který oceňuje jeho pracovitost i zkušenosti z vrcholné politiky. Vzhledem k vyhroceným emocím, který Zeman v některých voličích vyvolává, se ale tato podpora může proměnit v pověstný polibek smrti. O volbách totiž nakonec rozhodují nejvíc emoce a mnozí voliči si podle politologů vyberou svého favorita až poslední týden před volbou. Tedy během několika nadcházejích dnů.

  Ačkoliv výzkumy veřejného mínění i sázkaři mírně favorizují Pavla nad Babišem, stále ještě není dobojováno. A rozhodně se ani teď nedá vyloučit výsledek podobný nečekanému vítězství (a to hned dvakrát) plebejce Zemana navzdory široké podpoře většiny médií pro kandidáta „pražské kavárny“.

  „Vidláci“, jak bývají voliči Babiše (a předtím i Zemana) přezíravě označováni, by se totiž mohli naštvat natolik, například i kvůli nejnovějšímu sloganu „Praha a láska zvítězí nad vsí a nenávistí!“, že to tam nakonec půjdou Babišovi „hodit“ Pražákům na just!  Nepřehlédněte