Dvojka to byla! A pak se mohl pan Trégl vrátit do Kojčic u Pejřimova

11.2.2019
Fefík

Václav Trégl se narodil 10. prosince 1902 v Bělé pod Bezdězem do rodiny zednického mistra. Nejdříve chtěl studovat chemii, i když by rodiče z něho rádi měli lesníka.
Už jako student ochotničil a to rozhodlo.
Přímo z reálky v Mladé Boleslavi přešel na dramatické oddělení Marie Laudové – Hořicové pražské Státní konzervatoře (1920 – 1924).
Ještě za studií hrával v různých malých ochotnických a avantgardních scénách (holešovické Divadlo legie mladých, žižkovská Malá scéna, Malostranské divadlo, Divadlo Na Slupi aj.). Po absolutoriu strávil sezonu u pardubické Východočeské společnosti (1924 – 1925) a „kočovné“ společnosti Karla Černého (1925 – 1929).
Od roku 1929 působil v Praze, živnou půdu nalezl na avantgardních scénách Vladimíra Gamzy, Jiřího Frejky a E. F. Buriana.

Víte, kdo nejlíp vojtil vtipy? Přece nezapomenutelný herec Jaroslav Vojta. Kromě smíchu nám tak dal i nové sloveso

Vytvářel své kliďasy, kteří hovoří spíše k sobě, než k publiku a nikdy nezvyšující hlas – slovy Miloše Fikejze – v divadle Na Slupi, v Moderním studiu, Intimním divadle a v žižkovském Paláci Akropolis.
Celou první polovinu působil na jevišti Osvobozeného divadla, roku 1935 se stal členem Divadla Vlasty Buriana, kde přihrával živelnému herectví svého šéfa. Poslední dva okupační roky hrál v Intimním divadle, po válce se podílel na uměleckém vedení Divadla kolektivní tvorby, jež dříve patřilo jeho principálovi Vlastu Burianovi. Poté byl předním členem Divadla V + W (1946 – 1948), karlínského Hudebního divadla – to čtyřikrát změnilo jméno – (1948 až 1955), Divadla satiry resp. ABC (1955 – 1962) s jehož souborem byl začleněn do Městských divadel pražských (1962 – 1965).
„Na divadle a ve filmu většinou představoval různé rozkošné figurky (často popletené staříky či cholerické pány a dědky), které hrál s jistou roztomilostí, šibalstvím a poťouchlostí,“ charakterizuje jeho herectví Fikejz.

„Už v počátcích umělecké kariéry si vypracoval v podstatě neměnný ale jedinečný a nenapodobitelný herecký styl, jímž se zaskvěl v nesčetných podobách staříků napůl šibalských, napůl přihlouplých, stařecky popletených, vrnivých a neodbytně upovídaných, u nichž nikdy není jisté, zda jde o mazanost nebo nedovtipnost, či naopak v postavách nevzrušivých, působících téměř nehybnou komikou, pomalostí mluvy, jednoduchostí mimiky, mnohdy zaměřených k netečnosti tiché dětinskosti či senility,“ charakterizuje jeho herectví Miloš Fikejz.

Jeho hlubokým hlasem mluvil nejeden drsný chlap. Miroslav Moravec by dnes slavil osmdesát

Byl miláčkem předválečných dětí jako představitel policajta Šmidry a kapitána Bulbase.
Jeho civilního herectví hojně využíval film, zejména ve 30. letech.
„Ačkoliv nikdy nehrál hlavní roli ani neztělesnil žádné velikány, obliba jeho malých postaviček byla veliká. Jeho človíčkové byli většinou komičtí, ale divák se jim nikdy nemohl vysmívat, vlastně se jim nemohl ani smát.“

Na filmovém plátně se poprvé objevil v roce 1931 zásluhou Voskovce a Wericha v roli člena bandy ve filmu Pudr a benzin v režii Jindřicha Honzla.
I Vlasta Burian rád viděl ve filmech své divadelní herce, proto si Václav Trégl zahrál ve většině jeho filmů z 30. a 40. let: Revizor (sluha Josef), Nezlobte dědečka (sluha), Hrdina jedné noci (nezaměstnaný Jarda), Ducháček to zařídí (rozvádějící se Jan Rabas), U pokladny stál (zmatený pacient Klůcek), Baron Prášil – resp. Když Burian prášil (věčně nachmelený lesník Patočka), Přednosta stanice (skladník Pivoda), Ryba na suchu (penzista Tichý).

Z jeho dalších úloh ze 30. a 40. let uveďme holiče Ešpandra v komedii U nás v Kocourkově, Miroslava Cikána, nezaměstnaného ve Fričově komedii Hej – Rup!, ševce Bartoloměje Pecku v Jedenáctém přikázání, sluhu Baltazara v komedii Ať žije nebožtík, Šumbala ve Vančurových a Kubáskových Našich furiantech, vysloužilce Vondrušku v Batalionu, profesora matematiky Koďouska v komedii Škola, základ života, kata v Cechu panen kutnohorských Otakara Vávry, sluhu Václava v komedii Andula vyhrála, biřice v Počestných paních pardubických, malíře ve 13. revíru a také konšela Češpivo v Nezbedném bakaláři.

Vzpomínáte na herce s podmanivým hlasem Zdeňka Ornesta? Měl tragický osud a odešel nešťastným způsobem

I ve znárodněném filmu hrál malé postavičky jako dříve, i když rolí očividně ubylo. Diváci kin si ho mohli všimnout jako sluhu v Císařově pekaři…, hrál také v Haškových povídkách ze starého mocnářství, Hudbě z Marsu, Hrátkách s čertem, v obou dílech Steklého Švejka, dále ve filmech Cirkus bude!, Florenc 13.30, Morálka paní Dulské, Čintamani & podvodník, Dařbuján a Pandrhola, Baron Prášil, Ženy v ofsajdu, Každý den odvahu, Hodíme se k sobě, miláčku?
V roce 1976 hrál ve Vláčilově Dýmu bramborové natě, zahrál i souseda v komedii Zítra to roztočíme, drahoušku, vesničana Vondrušku, kterého terorizuje chalupy chtivý Oldřich Vlach a především Plhu – otce z Kojčic „u Pejřimova“ v komedii Marečku, podejte mi pero!.
Pak se ještě dvakrát objevil v televizních filmech Básník, služka a král a Šaty po tetě (1978).

FOTO: Václav Trégl

Václav Trégl - 1 revizor 33 s jos grussem čttVáclav Trégl - 2 advokátka věra 37 čtVáclav Trégl - 3 antikvariát smetanaVáclav Trégl - 4 ryba na suchu 42 čttVáclav Trégl - 5 česká div ency
Další fotky
Václav Trégl - 0 ducháček 38 čt

Zasloužilý umělec Václav Trégl, muž, který hrál v podstatě celý život starce, zemřel před čtyřiceti lety, 11. února 1979 v Praze.
U příležitosti stého výročí narození byla na jeho rodném domu v milované Bělé pod Bezdězem odhalena pamětní deska.

Zdroje: Jaroslav „Krib“ Lopour: Československá filmová databáze; Miloš Fikejz: Český film

 Nepřehlédněte