• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Elektrárna Střekov se v rámci Světového dne vody otevře návštěvníkům

  19.3.2023
  Doris Drienová

  U příležitosti Světového dne vody se návštěvníkům otevře Vodní elektrárna Střekov v Ústí nad Labem. Největší vodní elektrárnu ČEZ na Labi čeká v příštích letech rozsáhlá modernizace, proto je to jedna z posledních příležitostí vidět zařízení v současné podobě. Návštěvníci se budou moci podívat do všech jejích důležitých vnitřních i venkovních částí, uvedl mluvčí ČEZ pro severozápadní a střední Čechy Ota Schnepp. Návštěvníkům se zařízení otevře v sobotu 25. března od 10:00 do 16:00.

  ČEZ provozuje na Labi sedm vodních elektráren s celkovým výkonem bezmála 33 megawattů (MW), Střekov je předposlední umělou přehradou na Labi před vyústěním řeky do Severního moře. Střekovské Masarykovo zdymadlo je technickou památkou ČR, přičemž vytváří jezero o délce 19,5 kilometru a zadržuje 16 milionů krychlových metrů vody. Elektrárna, která je jeho součástí, zahájila provoz v roce 1936, elektřinu tu vyrábí trojice vertikálních Kaplanových turbín. Ročně dodá do sítě tolik elektřiny, kolik by stačilo pro města Litvínov nebo Litoměřice.

  „Lidé se mohou těšit na prohlídku velína, odkud můžeme podle potřeby celou elektrárnu ovládat. Dostanou se i do srdce elektrárny – strojovny s průřezovým pohledem do jednotlivých poschodí každého ze tří soustrojí. Ve venkovním areálu si prohlédnou například stroj na čištění jemných česlic nebo venkovní rozvodnu, z níž je po transformaci vyváděn výkon do distribuční sítě,“ doplnil předák ze střekovské elektrárny Milan Machata.

  V příštích letech čeká všechna tři střekovská soustrojí postupná modernizace, která by měla zvýšit jejich spolehlivost i účinnost. „Většina hlavních prvků bude při modernizacích vyměněna. Týká se to turbíny a její regulace, rotoru a statoru generátoru, ovládací hydrauliky nebo řídicího systému. Počítáme se zvýšením výkonu elektrárny i zvýšením účinnosti až o deset procent. Ekologičtěji fungující elektrárna tak bude k výrobě stejného množství elektřiny potřebovat o miliony metrů krychlových vody méně,“ uvedl ředitel vodních elektráren ČEZ Róbert Heczko.

  Skupina ČEZ provozuje v 11 krajích České republiky sedm velkých a 25 malých vodních elektráren. Podle Heczka už české řeky a vodní plochy nenabízejí mnoho míst pro nové střední a větší vodní elektrárny, ČEZ se proto soustředí na modernizace zvyšující efektivitu provozu stávajících zdrojů. Za posledních 15 let investovala skupina do modernizace svých zařízení 3,5 miliardy korun, opravené vodní bloky mají celkový výkon přes 1400 MW, to jsou zhruba tři čtvrtiny výkonu jaderné elektrárny Dukovany.

  Hlavním účelem Vodního díla Střekov v Ústí nad Labem je kromě získávání elektrické energie také zajištění potřebných hloubek a vyhovujících podmínek pro lodní dopravu. Kromě toho vodní dílo umožňuje bezpečnou migraci ryb díky vybudovanému rybímu přechodu.

   

  Elektrárny ČEZ na Labi (zdroj: ČEZ)

  Vodní elektrárna Celkový výkon v MW Datum zprovoznění
  Les Království 2,210 1923 (modernizace 2006)
  Předměřice n/L 2,600 1953 (modernizace 2009)
  Hradec Králové (Hučák) 0,750 1926 (modernizace 2019)
  Pardubice 1,998 1978 (modernizace 2012)
  Přelouč 2,340 1927 (modernizace 2005)
  Obříství 3,358 1995 (modernizace 2007)
  Střekov 19,500 1936 (modernizace 2002-06)
  Celkem 32,756

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte