• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Elektřina bude v roce 2018 dražší, průměrná domácnost si připlatí 422 korun

  1.1.2018
  Šárka Turčeková

  Elektřina se po Novém roce bude zdražovat. Částka na faktuře bude o pár stovek až tisícovek dražší. Průměrná domácnost tak zaplatí o 422 korun více, pokud navíc elektřinou i topí, přibude další tisícovka.

  Na to, že bude cena elektřiny stoupat, upozornil Energetický regulační úřad (dále ERÚ). Na faktuře za elektřinu je významnou složkou (asi 60 procent) takzvaná regulovaná složka. Tu vyhlašuje každý rok právě ERÚ. Prakticky každý zákazník připojený na síť nízkého napětí připlatí v roce 2018 za elektřinu o pár stovek až tisícovek více.

  Co nás čeká v roce 2018? Otcovská dovolená a vyšší minimální mzda

  Kdo elektřinou topí, přijde zkrátka

  Naroste navíc částka za jistič. Úřad uvádí, že cena se zvedne průměrně o 2,5 procent.

  Podle výpočtu serveru svitimelevne.cz, který si vzal jako vzorek distribuci ČEZ, bude cena elektřiny pro průměrnou domácnost o 422 korun dražší. Pozor, jde však o částku bez DPH a není v ní započítané cena elektřiny jako takové. Když pak bude elektřinou topit, připlatí si řádově o 1000 korun. Méně si připlatí ti, kteří investovali do tepelných čerpadel.

  Do čeho Středočeský kraj zainvestuje v roce 2018?

  Podobně si připlatí i firmy, které využívají jedno-tarifní sazby. S malou spotřebou je zdražení průměrně o 546 korun. Záleží ale na konkrétní sazbě. Navýšení ceny elektřiny bude však minimálně o 8 procent.

  Proč se zdražilo?

  Stručně řečeno proto, že se zvýšily ceny energií. „Vyplacení podpory na elektřinu pro rok 2017 je ve výši odpovídající situaci na trhu v roce 2017. Její výše odpovídá podmínkám, za kterých byly elektřina a teplo vyrobeny. Cenové rozhodnutí č. 9/2017 doplňuje kompletní vypsání podpory pro KVET (kombinovanou výrobu elektřiny a tepla) i pro rok 2018,“ konstatuje Rostislav Krejcar, radní rezortu POZE, statistiky energetiky a provozní agendy úřadu.

  Praha má rozpočet na rok 2018. Bude hospodařit se 70 miliardami. Největší částku spolkne trasa metra D

  Jedním z dalších důvodů je to, že jsou naplánovaná investice do sítě, které se pro rok 2018 odhadují na 19 miliard korun. Díky takovým investicím by se měla zvýšit kvalita dodávané elektřiny koncovým zákazníkům.  Nepřehlédněte