Elektromobily na stojanech v jižních Čechách odebraly za první polovinu roku o 12 procent bezemisní elektřiny více

19.8.2022
Jiří Bydžovský

Celkem 46 894 kWh ekologické elektřiny za polovinu letošního roku odebrali řidiči elektromobilů na stojanech v Jihočeském kraji. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je to o 12 procent více. Souvisí to především s nárůstem elektrických vozidel a dobíjecích stojanů. Energetici jich od začátku roku po celé zemi nově zprovoznili více než padesát. Celkově řidiči u 448 zelených stojanů  načerpali za prvních šest měsíců celkem 2,1 milionu kWh bezemisní elektřiny, o téměř půl milionu více než loni.

V Jihočeském kraji energetici aktuálně provozují šestnáct veřejných dobíjecích stanic. Šest je v Českých Budějovicích, tři v Písku, dvě ve Strakonicích a po jedné ve Vimperku, Prachaticích, Horní Plané, Soběslavi a Třeboni. Celkově se loni u jihočeských stojanů zákazníci zastavili v 2 866 případech. Průměrně při jednom dobití načerpali 16,36 kWh elektřiny.

„Trend je jasný, elektromobily v České republice začnou přibývat po desítkách tisíc ročně a veřejná dobíjecí infrastruktura na to musí být připravena. Nám se letos daří držet rychlé tempo výstavby a zahušťování veřejné sítě po celé zemi. V místech s vysokou frekvencí dopravy a poptávkou po rychlém dobíjení budeme pokračovat ve výstavbě stanic s výkony nad 150 kW, a díky rychlejšímu dobíjení tak šetřit čas řidičů. Těm navíc díky certifikaci původu elektřiny z obnovitelných zdrojů garantujeme odběr skutečně bezemisní energie,“ říká místopředseda představenstva ČEZ a ředitel divize obchod a strategie Pavel Cyrani.

Energetici si v rámci vize Čistá Energie Zítřka vytyčili do roku 2025 dosažení hranice 800 provozovaných stojanů. Letos očekávají výrazné překročení 4 milionů kWh odebrané energie a čísla za 1. pololetí zatím tuto prognózu potvrzují.

Zdroj:vz/tzNepřehlédněte