Eliminace sinic a řas pomocí ultrazvuku. V jablonecké přehradě Mšeno zatím preventivně

23.7.2020
Redakce

Jablonecká přehrada o rozloze 27 hektarů je oblíbeným místem ke koupání nejen pro obyvatele Jablonce, ale sjíždějí se tam lidé ze širokého okolí. V parných dnech k ní míří denně až 5000 lidí, letos ale zatím takových dní moc nebylo, což pomáhá i kvalitě vody. Loni touto dobou už hygienici v přehradě nedoporučovali kvůli zvýšenému množství sinic koupání citlivým jedincům, jako jsou děti, těhotné ženy nebo alergici.

Se společností PWT spolupracoval jablonecký magistrát už loni. Na hladině přehrady byly také dvě jednotky, ale až od poloviny srpna v reakci na zvýšené množství sinic. Letos se město dohodlo na spolupráci už na konci června a zařízení nasadilo preventivně. „Za obě jednotky zaplatíme zhruba 360 000 korun a zůstanou na hladině přehrady do konce září. Dalších 76 000 vynaloží město na monitoring, který bude probíhat v celé nádrži Mšeno,“ řekl náměstek primátora Milan Kouřil (ANO).

Lomnická obora nabízí nebývalé poklady a klid. Jen jeleny tu už asi nepotkáte

Eliminace sinic a řas prostřednictvím ultrazvukového vysílače je metoda šetrná k životnímu prostředí, bezpečná pro ryby i ostatní vodní organismy a nezpůsobuje únik toxinů do vody. Pracovníci PWT na přehradě umístili dva vysílače, které jsou zhruba 30 centimetrů pod hladinou, upozorňují na něj jen pontony se solárním panelem, který je pohání. „Budeme zároveň zajišťovat i monitoring vody,“ řekl výkonný ředitel společnosti Petr Kvapil.

vera/čtk

Kdo získá cenu významného architekta Karla Hubáčka? Přihlásilo se téměř padesát staveb z LibereckaNepřehlédněte