Fakultní nemocnice v Plzni otevírá další covidová pracoviště. Plánovaných operací je o polovinu méně

29.11.2021
Andrea Jančová

Počty hospitalizovaných pacientů s nákazou covid-19 se v plzeňské Fakultní nemocnici neustále zvyšují.  K minulému pátku jejich počet stoupl na 159 hospitalizovaných. Na jednotkách intenzivní péče hospitalizováno 33 pacientů. Jak Našemu regionu potvrdila mluvčí největšího zdravotnického zařízení v Plzeňském kraji Gabriela Levorová – stále platí, že větší část pacientů není proti nemoci covid-19 očkována. Na jednotkách intenzivní péče je 60% pacientů bez očkování.

„Z důvodu zvyšující se potřeby odborníků intenzivistů na covid odděleních jsme nuceni od pondělí 29.11. utlumit plánovanou operativu na 50%. Akutní, veškerá onkologická (tzn. onkologická gynekologická, chirurgická, urologická) operativa bude bez omezení. Ruší se například operace křečových žil a jiné zákroky, které snesou odklad,“ vysvětluje ředitel nemocnice Václav Šimánek. Pacienti jsou o odkladu operace většinou informováni telefonicky. Všichni pacienti obdrží doporučení, že v případě zhoršení jejich zdravotního stavu se mají dostavit na ambulanci daného pracoviště.

Z provozních důvodů byla v plzeňské nemocnici uzavřena některá lůžková oddělení, například rehabilitační či kožní, jiná se slučovala, děti a dospělí na ORL, a postupně se otevírají covidová pracoviště. Od příštího týdne bude v provozu celkem 14 samostatných covidových oddělení, na dalších klinikách jsou pro nakažené pacienty izolační pokoje.

 „Přístrojové kapacity jsou dostatečné, personální  zatím také. Přesouváme zaměstnance dle možností, problémem začíná být velký počet chybějícího personálu (karantény, OČR, pracovní neschopnosti). Z 5000 zaměstnanců  nyní chybí 450. Nejvíce se obáváme psychického a fyzického vyčerpání našich zaměstnanců. Ti jsou nenahraditelní,“ říká ředitel Václav Šimánek.

Zdroj :vz/TZ FN PlzeňNepřehlédněte