Falešný telefonát, podvodná sms i phishing: dalšími 11 podvody na internetu se zabývají policisté na Zlínsku

17.11.2022
Doris Drienová

Od začátku listopadu se policisté na Zlínsku zabývají dalšími 11 podvody na internetu. Celková způsobená škoda přesáhla 800.000 korun. Mezi podvedenými jsou lidé různého věku, od čerstvě plnoletých až po seniory, sdělila policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Před podvody na internetu varuje policie dlouhodobě.

Nejčastěji se podle mluvčí pachatelé dopouštějí takzvaného phishingu. Oslovují lidi, kteří prodávají zboží na bazarových portálech na internetu, a posílají jim jako odkaz podvodné stránky jejich banky, případně dopravce. „Jakmile se na stránky přesměrujete, musíte vyplnit přístupové údaje k vašemu bankovnictví. Pachatel má potom tyto údaje k dispozici a může manipulovat s vaším účtem do doby, než si ho zablokujete. Tímto způsobem vám může vybrat veškeré finance, které na účtu máte a také si vaším jménem on-line vyřídit půjčku,“ uvedla Kozumplíková.

Dalším druhem podvodu je telefonát, při němž domnělý pracovník banky upozorňuje majitele účtu, že se mu do něj někdo nelegálně dostal a jeho jménem si vyřizuje úvěr. „Poté následují instrukce, aby majitel účtu vybral veškeré finance a vložil je do bankomatu na bitcoiny. Tím ovšem o veškeré vybrané peníze přijde,“ uvedla mluvčí.

Třetím druhem podvodu bylo podle ní v uplynulých dnech zaslání podvodné sms, která umožňovala vyřízení příspěvku na bydlení. „Po kliknutí na zaslaný odkaz byl adresát přesměrován opět na podvodné stránky banky, kde po vyplnění přihlašovacích údajů dal přístup do svého internetového bankovnictví podvodníkovi, který mohl volně nakládat s jeho penězi,“ uvedla Kozumplíková.

Dva podvody se podle policie týkaly klasické inzerce na bazarovém portále, při níž v jednom případě nabízel prodejce ojeté vozidlo, ve druhém případě dětskou postýlku. „Zájemci jim potom zaslali předem na účet platbu, ale zboží se nedočkali a prodejci se stali nekontaktní,“ doplnila mluvčí.

Za podvod hrozí pachatelům v případě jejich vypátrání a odsouzení dva až deset let vězení, a to na základě výše způsobené škody. Policisté lidi znovu upozorňují, že odpovědnost za své peníze si majitelé účtů nesou sami. Vyzývají je, aby si na své finance dávali pozor a před přihlášením se do internetového bankovnictví přemýšleli.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte