Ferdinand II. Tyrolský byl trochu jiný Habsburk. Co možná nevíte o tomto arcivévodovi

Byl to Habsburk, který v nás žádné nepříjemné asociace na doby minulé nevyvolá. Není také příliš známý. Snad je to tím, že nikdy neměl na hlavě korunu panovníka a zde, v zemích Koruny české, byl vždy jen místodržitelem. Více či méně plnil příkazy svého otce a později staršího bratra, ale v rámci možností nechával tuto zemi žít v relativním klidu a pohodě. Autoritu navenek si uměl zjednat, metodou cukru a biče. V osobním životě to byl milující manžel a vášnivý sběratel všeho krásného. A nejen sběratel.

Ferdinand II. Tyrolský. Druhorozený syn Ferdinanda I. a Anny Jagellonské. Narodil se v roce 1529, v rakouském Linci. Být druhorozeným nebylo většinou vůbec špatné. Tedy, pokud neměla dotyčná osoba vladařské ambice za každou cenu. Prvorozený byl dědic trůnu, druhorozený obyčejně skončil s nějakou vysokou církevní hodností. Ferdinandovi se podařilo uniknout této dráze a dobře udělal. Historie by byla ochuzena o jeden krásný příběh lásky, který se skutečně odehrál. Začal v roce 1548, v Augsburku, na říšském sněmu. Devatenáctiletému mladíkovi padla do oka o dva roky starší měšťanská dcerka Filipina, dcera bankéře Františka Welsera. Vzdělaná, krásná a bohatá. Velmi bohatá. Smrtící koktejl pro nápadníky, kteří neměli co nabídnout. Zkrátka se jí báli. Sebejistá, emancipovaná. Nebezpečné, ženské vlastnosti, zvláště pro šestnácté století. Jiskra přeskočila. Tehdy však byli lidé trpěliví a dokázali čekat.

Láska se trůnům nevyhýbá. Příběh Ferdinanda Tyrolského je jak z červené knihovny

Ferdinand byl na tom přeci jenom o poznání hůř. Jistě, užít si s měšťanskou dcerkou nebylo až tak velké porušení společenských pravidel, pokud skončilo jen u té postele. Na vážný vztah či dokonce manželství se však už pohlíželo docela jinak. Morganatické sňatky panovnické rody rozhodně nevítaly, a Habsburci nebyli výjimkou. V roce 1555 řádil v Praze mor. Ferdinand II. co by místodržitel, se uchýlil s celým dvorem do Plzně. Urození se nikdy nemuseli nudit a tak Ferdinand uspořádal masopustní ples, na kterém byla i Filipina, která tou dobou žila na zámku Březnice, u své tety, Kateřiny z Lokšan. Březnice se tedy stala velmi pravidelnou destinací mladého místodržitele. Nakonec jedné lednové noci, v roce 1557, oba mladí lidé uzavřeli tajně manželství, v zámecké kapli. Jen kněz a dva svědci. Bez fanfár a bouřlivých hostin. Ferdinand učinil velmi správné rozhodnutí. Získal ve sličné Filipině partnerku, která se rozhodně na snahy a záměry svého muže nedívala spatra. Bez výčitek, že vyhazuje peníze za nesmysly a zbytečnosti. Umění i vědám rozuměla tak, jako málokdo, a znala hodnotu věcí. Lodi jejího otce a strýce přivážely ze zámořské kolonie v Jižní Americe jistě mnoho velmi zajímavých věcí.

Tip na jarní výlet. Březnice a Vysoká ve středních Čechách jsou jistotou příjemných zážitků a setkáním s historií

Císařský otec se o sňatku dozvěděl o dva roky později. Zcela nepochybně se velice rozzlobil. Potom se však nejspíš podíval na obraz své milované Anny, která mu dala patnáct dětí, a nejspíš se i zastyděl. Synovi odpustil jako otec, nikoliv však jako panovník. Děti z tohoto manželství nemají nárok na trůn. Filipina nesmí svého manžela doprovázet na žádná oficiální setkání a vůbec, vše musí zůstat pod pokličkou. Příkaz císaře byl dodržen ad absurdum. Když Filipina porodila na hradu Křivoklátu, nechala dítě vynést před bránu hradu, kde bylo miminko vzápětí naprosto nečekaně ,,nalezeno“ a z křesťanské lásky adoptováno. Filipina se však rozhodně nenudila. Starala se manželovy sbírky, a sama se věnovala vášnivě bylinkářství, léčitelství, i kuchařským receptům.

Letohrádek Hvězda je místo opředené symboly i válčením. Bílou Horu nevyjímaje

Ferdinand II, Tyrolský byl vášnivým sběratelem, hluboce ovlivněným humanismem a renesancí, které zlidšťovaly jinak jeho dosti nesmiřitelný katolicismus. Nikoliv však takovým, jako byl později jeho synovec Rudolf II. Proslul systematičností a pořádkem nejen jako místodržitel, ale i v pořádání svých sbírek. Podle jeho návrhu byl postaven i známý letohrádek Hvězda, ve kterém svoje sbírky shromažďoval. Sbírky všeho. Obrazy, zbraně, umělecká řemesla i kuriozity ze všech koutů světa. Jeho nákupčí šmejdili po celé Evropě s plným váčkem a příkazem nakupovat vše zajímavé. Později, v roce 1567, nechal sbírky převézt na zámek Ambras, nedaleko Innsbrucku. To bylo v době, kdy se jeho bratr Maxmilián II. ujal vlády a on se mohl vrátit do svého tyrolského knížectví. Renesanční Habsburk zemřel 24. 1. 1595 v Innsbrucku. Jeho syn Karel sice o devět let později prodal otcovy sbírky císaři Rudolfovi druhému, ale ten je prozíravě ponechal na Ambrasu, což je zachránilo před vyrabováním švédskými vojsky za třicetileté války.

 

Dnes, 04:00
Vláda schválila pro březen a duben zvýšení nemocenské ze 60 na sto procent výdělku a...
Dnes, 04:00
Karel Habětínek byl právníkem, docentem vídeňské univerzity, kde zastával i funkci děkana, kromě toho byl...
Včera, 15:35
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 15:35
Domovina palem je sice v tropech a subtropech, ale některé lze pěstovat i v našich...
Včera, 14:58
Autoservisy dnes přes zpřísněné vládní omezení otevřely. Předávání vozů se zákazníky však probíhá mimo provozovny...
Včera, 13:25
Každou sekundu zde shoří sedm set milionů tun vodíku. Popelem je hélium a nepatrný, nicotný...
Včera, 11:33
V pátek schválená protiepidemická opatření nebudou pro výrazné zlepšení situace stačit, uvádí Centrum pro modelovaní...
Včera, 11:15
Skákavka, pavouk, který kromě naprosto dokonalých očí, které mu dopřávají jeden z nejlepších zraků mezi...
Včera, 10:41
Sám prošel Jedličkovým ústavem jako žák a po absolvování vysoké školy se do něj vrátil...
Včera, 08:30
Čtrnáctkrát trestaný recidivista se chodíval do třešňového sadu obnažovat před dětmi často. Když ale narazil...
Včera, 07:00
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) vyzval ke sdílené solidaritě mezi lidmi. Na CNN Prima News...
Reklama