Festival Den architektury otevírá veřejnosti unikátní stavby

30.9.2022
Jan Štoll

V pátek se na stovce míst po celé republice i na Slovensku rozeběhl program festivalu Den architektury. Ten zve na architektonické skvosty i zapomenuté stavby. Představí téměř neznámou stavbu Adolfa Loose nedaleko Brna, pozve do zrekonstruované budovy ostravských jatek, či otevře například významné budovy na pražském Václavském náměstí. Do 6. 10. festival nabídne 300 zdarma přístupných akcí.

Brněnská část programu upozorní nejen na mimořádné stavby či lokality, ale také mnohdy otevře diskusi nad možnostmi využití konkrétních míst či budov metropole. Zájemci během festivalu mohou navštívit například Bílý dům či Navrátilovo sanatorium v Králově Poli nebo vybrané stavby Bohuslava Fuchse. Dále pořadatelé zvou do Tržnice na Zelném trhu, nového bytového domu Hybešova nebo do Hrušovan u Brna na architekturu Adolfa Loose. Zve na procházky po obchodních portálech realizovaných v meziválečném období židovskými architekty v centru města či po příkladech individuální poválečné rodinné výstavby v Masarykově čtvrti.  Festival se v programu zaměří i na městkou zeleň a veřejný prostor a věnuje pozornost budoucnosti hned několika brněnských lokalit.

„Program festivalu je zdarma, avšak na vybrané akce je s ohledem na kapacity potřeba rezervace míst předem. Při rezervacích v síti GoOut je možné pořadatele podpořit dobrovolným příspěvkem,“ uvedla za pořadatele Silvie Marková. Vedle exkurzí do zajímavých staveb nabízí i procházky po známých i neznámých místech s poutavým výkladem odborníků, nejrůznější přednášky i workshopy. Den architektury představuje jak současné zajímavé stavby, tak architekturu 20. století a na některých místech zamíří i hlouběji do historie.

Mottem dvanáctého ročníku festivalu je “Nebourej, transformuj!” a z velké části se tak zaměřuje na zajímavá řešení rekonstrukcí a revitalizací. Program tak představí například proměnu továrny na kulturní centrum, studentské menzy v galerii, sídlištní školky na moderní jazykovou školu, paneláku v moderní bydlení nebo rekonstrukce historických budov, do kterých se podařilo citlivě vnést prvky moderní architektury.  Další výraznou festivalovou sekcí je Pocta Josipu Plečnikovi, od jehož narození uplynulo v letošním roce 150 let. Program se vydá nejen po jeho pražských realizacích, ale upozorní i na práce jeho následovníků a kolegů v Brně, ve Zlíně nebo Olomouci.

stoNepřehlédněte