Festival Serrial Killer má svého vítěze, stal se jím srbský snímek

26.9.2021
Redakce

Čtvrtý ročník brněnského televizního festivalu Serial Killer vyhrál srbský seriál Rodina. Nejlepším webovým seriálem je český TBH. Festivalové projekce se letos uskutečnily v Divadle na Orlí a v Divadle Bolka Polívky, ve kterém dnes organizátoři vyhlásili vítěze. Přehlídka skončí v neděli.

Seriál Rodina je drama o Slobodanu Miloševićovi, kdy popisuje poslední tři dny před jeho zadržením, které bývalá hlava státu strávila v bělehradské vile obklopená rodinou, přáteli, a obyvateli země před televizními obrazovkami. Události těchto dní diváci sledují z perspektivy Miloševićovy rodiny, zvláštních jednotek policie, srbské vlády, médií i obdivovatelů bývalého prezidenta. Programový ředitel České televize Milan Fridrich potvrdil, že sérii na základě festivalové projekce koupí do vysílání.

Čestné uznání od poroty získala Klára Melíšková za hlavní roli v nové minisérii České televize Podezření. Mrazivé drama představuje neproniknutelnou postavu zdravotní sestry, která je pověstná bezcitností, s jakou přistupuje k pacientům i k vlastní dceři. Trilogie inspirovaná desítkami skutečných případů bere v úvahu sociální realitu současného českého maloměsta, vypráví o vlivu médií na veřejné mínění a ukazuje, jak komplikované může být hledání pravdy.

V sekci nejlepší webový seriál zvítězil desetidílný projekt TBH, který pro Českou televizi natočila režisérka Lucia Kajánková. Seriál sleduje události po střeleckém útoku na brněnské střední škole a dotýká se témat jako je manipulativnost sociálních sítí a hledání hranic ve světě dospívání. „Klíčové pro nás bylo, aby to pro ně bylo opravdové a autentické. A to vše včetně jazyka a slangu, který k tomu patří. Chtěli jsme být také empatičtí a tento pohled předat divákům. K tomu se váže i otázka stylu natáčení i vyprávění, práce s hudbou i kamerou, dynamický střih,“ uvedla Kajánková. Seriál bude mít premiéru na webu České televize v příštím roce.

Loňský třetí ročník festivalu vyhrál ruský seriál Let, uspěl v hlavní kategorii mezi seriály ze střední a východní Evropy. Pojednává o šestici lidí, které zdánlivě spojuje pouze práce v jedné firmě. V momentu, kdy spadne letadlo, do kterého měli všichni nastoupit, se pro ně však leccos změní. Seriál pak vypráví každou epizodu z jiného úhlu pohledu.

zdroj: jv/ctkNepřehlédněte