• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Filmový festival Nezlomní a obětovaní nám nabídne desítky filmů, tématem tohoto roku je komunismus

  5.11.2021
  Redakce

  Přehlídka dokumentárních filmů Nezlomní a obětovaní nabídne divákům 24 filmů, z nichž většina se bude věnovat komunismu. Hlavním hostem druhého ročníku festivalu bude polský režisér Arkadiusz Golembiewski. Festival pořádaný Muzeem paměti 20. století se bude konat od 10. do 14. listopadu v Domě pážat na Hradčanech a v kině Bio Oko v pražských Holešovicích.

  Většina uváděných snímků se vzhledem k letošnímu 100. výročí založení Komunistické strany Československa tematicky dotýká období komunismu. Prostřednictvím uváděných dokumentů se návštěvníci festivalu vrátí mimo jiné k procesům z 50. let minulého století a čekají je i ukázky tehdejší propagandy ve filmu. Na programu je vedle dokumentů rovněž hraný film Doznání z roku 1970 z francouzsko-italské koprodukce. Součástí každé projekce budou debaty s tvůrci a historiky, uvedla na webu pořadatelská organizace. V dopoledních hodinách ve všední dny jsou připravené projekce pro školáky. V plánovaných komponovaných pořadech budou nastíněny například osudy českých legionářů v Rusku a návrat československých vojáků ze světových válek.

  „Na program jsme zařadili také filmy vysloveně propagandistické, které působí místy úsměvně, místy opravdu děsivě, protože skýtají zajímavou příležitost k debatě a zamyšlení právě na téma ovlivňování lidských postojů i chování,“ uvedl k programu festivalu ředitel Muzea paměti 20. století Jan Kalous.

  Diváky čekají filmy od českých dokumentaristů, jako jsou Olga Sommerová, Pavel Štingl, Helena Třeštíková, Robert Sedláček a další, a snímky dokumentaristů z Polska, Maďarska a z Běloruska. Hlavním hostem druhého ročníku festivalu bude polský režisér, producent, kameraman, scenárista a ředitel festivalu dokumentárních filmů Niepokorni Niezłomni Wyklęci v Gdyni Arkadiusz Gołębiewski, který na festivalu představí svůj snímek o protikomunistické odbojářce. Film z roku 2015 s názvem Inka. Zachovala jsem se, jak bylo třeba bude k vidění v pátek 12. listopadu v Bio Oko.

  Součástí doprovodného programu filmové přehlídky bude koncert písničkáře Jiřího Dědečka, který se uskuteční ve středu 10. listopadu v prostorách Domu pážat v Kanovnické ulici, a výstava grafik výtvarníka Pavla Vošického. Ta se bude konat rovněž v budoucím sídle Muzea paměti 20. století v Domě pážat.

  Mezinárodní festival dokumentárních filmů o 20. století Nezlomní a obětovaní vznikl v roce 2020 jako projekt Muzea paměti 20. století. Název festivalu odkazuje na osudy mnoha lidí, kteří v bývalém Československu vzdorovali nacistické okupaci či komunistickému režimu. První ročník přehlídky se uskutečnil loni a vzhledem k epidemii koronaviru a zákazu hromadných akcí se konal on-line.

  Muzeum paměti 20. století bylo zřízeno hlavním městem Prahou s cílem vytvořit moderní paměťovou instituci zaměřující se na klíčové události 20. století na území Československa. Muzeum by mělo sídlit v Domě pážat na Hradčanech a v budoucnu ve zrekonstruovaných prostorách Strahovského stadionu.  Nepřehlédněte