Finský kriminalistický pomníček – vraždy u Bodomského jezera

Oběťmi se v tomto případě stali tři mladí lidé a vrah, který projevil značnou brutalitu, nebyl nikdy vypátrán. A protože se vše stalo už před 60 lety, pravděpodobně ani už nikdy vypátrán nebude. Snad se aspoň tento případ stane poučením o tom, jak by vyšetřování zločinu rozhodně vypadat nemělo.

Co se tedy tehdy stalo? V noci 4. června 1960 se čtyři finští teenageři utábořili na břehu jezera Bodom – dvě patnáctileté dívky Maila Irmeli Björklundová a Anja Tuulikki Mäkiová a osmnáctiletí chlapci Seppo Antero Boisman a Nils Gustafsson. Mezi čtvrtou a šestou hodinou ranní je napadl neznámý útočník, první tři z nich zabil nožem a Nilse zranil. Ten utrpěl otřes mozku, zlomeniny obličejových kostí a čelisti a modřiny. Vypověděl, že útočníka viděl jen letmo, všiml si jen oblečení v černé a jasně červené barvě.

Násilníka zřejmě vidělo také asi v šest hodin ráno několik chlapců, kteří opodál pozorovali ptáky. Viděli i stan oné čtveřice, který se v jednu chvíli zhroutil a jakéhosi blonďáka, který se z tohoto místa vzdaloval. Co se tam stalo se podívat nešli. Těla proto objevil až kolem jedenácté hodiny tesař Johanson. Vše potom nahlásil policii, která dorazila na místo činu v poledne.

Anděl smrti. Zdravotní sestra vraždila své několikaměsíční pacienty

Šetření ukázalo, že vrah nenapadl své oběti ve stanu, ale zvenčí nožem a neznámým tupým předmětem skrz látku stanu. Vražedné zbraně nebyly nikdy nalezeny. Zabiják si vzal několik věcí, jejichž výběr detektivové považovali za nepochopitelný, včetně klíčů od motocyklů, které stály opodál. Boty, patřící Gustafssonovi, byly nalezeny přibližně 500 metrů od místa činu, částečně zamaskované. Hlavní chybou policie ovšem bylo, že nezajistila místo činu ani jeho prvotní ohledání, které je považováno za vůbec nejdůležitější. Místem tedy prošla před šetřením spousta lidí, další příslušníci policie, kteří přišli později, i civilní osoby, které narušovaly chod vyšetřování a poškozovaly důkazy. A nakonec i vojáci povolaní na pomoc s hledáním předmětů, které ve stanu zjevně chyběly. Některé z nich se přitom nepodařilo najít vůbec.

Chtěl se stát proslulým dramatikem, ale stal se slavným masovým vrahem. Hororový příběh německého učitele Ernsta Wagnera

Pohled na oběti byl strašlivý. Nejvíc zranění utrpěla Maila, přítelkyně Nilse Gustaffsona, nalezená svlečená od pasu dolů. Útočník do ní bodal, i když už byla po smrti. Ostatní dva teenageři byli zabiti s poněkud menší brutalitou.

Detektivové zahájili pátrání a vyšetřovali mnoho podezřelých. Mnozí místní lidé označili jako možného vraha majitele kiosku s občerstvením Karal Gyllströma, o kterém bylo známo, že se k návštěvníkům kempu nechoval právě přátelsky. Policie však nenašla žádný důkaz, který by ho s těmito vraždami spojoval. V roce 1969 se utopil v Bodomském jezeře, zřejmě spáchal sebevraždu. Podezřelým zůstal po celou dobu. Policie si nikdy nevyžádala jeho testy DNA a pak už bylo příliš pozdě.

Místo lásky a romantiky, strašná masová vražda na svatého Valentina

Další podezřelý, Hans Assman, bydlel několik kilometrů od jezera. Policie však zjistila, že na noc, kdy se stala vražda, měl alibi a v době další vraždy pobýval v Německu. Ráno 6. června se však ukázal v nemocnici v zakrvácených šatech. Čí krev to byla jaksi nikoho nenapadlo zkoumat. Vyšetřování se nakonec rozplynulo do ztracena.

K překvapivému zvratu došlo koncem března 2004, po téměř 44 letech. Jedinou přeživší oběť, Nilse Gustaffsona, na základě poznatků z nové forenzní analýzy zatkli policisté, kteří došli k názoru, že byl tehdy opilý a po potyčce s druhým chlapcem, kterému během ní zlomil čelist, musel opustit stan. To v něm vzbudilo zuřivost, která vyvrcholila spácháním oněch tří vražd.

Případ Studna. Kolem hrůzného mordu je řada nejasností. Opravdu vraždil otec?

Soud začal 4. srpna 2005. Hlavním důkazem policie byla analýza prokazující, že boty nalezené schované asi půl kilometru od stanu, patřily Gustafssonovi a že na nich byla krev všech tří obětí, zatímco Gustaffsonova chyběla a on sám byl na místě nalezen bosý. Obhájce naproti tomu tvrdil, že vraždy spáchal jeden nebo více cizích lidí, protože Gustaffson by vzhledem ke svému zranění nebyl schopen zabít tři osoby. Prokurátor předložil tu verzi, že Gustaffson byl zraněn později, až když ostatní byli již mrtví a zranil se sám až potom. Obvinění bylo podpořeno i svědectvím dvou chlapců, kteří pozorovali ptáky a poznali v Gustaffsonovi muže, kterého viděli na místě činu. Dále se měl Gustaffson sám usvědčit poznámkou, kterou pronesl ve vězení.

Soud však neuznal žádné z těchto důkazů za dostatečné a 7. října 2005 byl Gustaffson zbaven všech obvinění. Finský stát ho odškodnil částkou 44 900 EUR za duševní utrpení způsobené dlouhou dobou vazby. Jeho žaloba na finské noviny pro pomluvu však byla zamítnuta. A co se vlastně stalo u Bodomského jezera zůstává záhadou dodnes.

FOTO: Vraždy u Bodomského jezera

Vraždy u Bodomského jezera - Bodom 2 stan vražda místo činu Finsko IS 20050817 Bodom Bodomjärvi Keskusrikospoliisin kuvaVraždy u Bodomského jezera - BodomVraždy u Bodomského jezera - Bodom1 jezero Finsko 800px-Sunset_on_Lake_Kemijärvi,_Finland
Včera, 18:35
Nevíme, jaký názor by na to měli v Americe, ale pro náš humoristický měsíčník SORRY...
Včera, 16:16
Na rozhraní Národního parku Vysoké Taury a Zillertalských Alp najdou turisté skutečný přírodní unikát, jeden...
Včera, 14:02
O prázdninách můžeme začít s nakládáním ovoce do alkoholu a cukru. A na podzim si...
Včera, 10:16
Devátá hodina večerní byla v mnoha rodinách časem, kdy se ztišilo rádio, zkušená ruka naladila...
Včera, 09:33
Milovníci památek a historie jistě budou souhlasit, že v okolí Prahy se vyskytuje poměrně mnoho...
Včera, 08:03
Přesně před dvaašedesáti lety došlo k tragické události na železnici u Frýdlantu v severních Čechách....
3.7.2020
Dědeček na prastaré, zažloutlé fotografii, se usmívá. Bůhví, kdo tu fotku před více než sto...
3.7.2020
Někteří vlastníci pozemků v Netvořicích na Benešovsku nesouhlasí s obchvatem. Podmiňují jeho stavbu platným stavebním povolením...
3.7.2020
Kdo by neznal Woodstock? Tím naším byl 1. Československý beat festival v roce 1967 v...
3.7.2020
Pořád je se co učit, a tak se mohou leccos dozvědět jak začínající hospodyňky, tak...
Reklama