Formy dostali na Velký pátek. Teď místo stavebnic lisují respirátory

19.4.2020
Redakce

CARDAM, který celý projekt zastřešuje, je společným podnikem České zbrojovky, Akademie věd ČR, a právě společnosti Beneš a Lát. CARDAM získal od ČVÚT licenci na výrobu masky, která se původně tiskla na 3D tiskárnách, a upravil ji pro sériovou výrobu. „Měli jsme výhodu, že jsme byli od začátku u vývoje a měli jsme volnou kapacitu. Uvedení do výroby trvalo pouhé čtyři týdny, běžně je to přitom i čtyři měsíce. My jsme první, kde výroba začala, formy jsme dostali na Velký pátek,“ řekl Lát.

Ve Slané lisují těla masek, zatím jich jsou schopni vyrábět zhruba 3 000 denně, postupně se výroba zvyšuje. „Pokud bude poptávka, jsme schopni začít vyrábět i na dalších vstřikovacích lisech,“ řekl místopředseda představenstva. Maska se vyrábí za přísných hygienických podmínek, stroj je doplněný o robotickou ruku, aby nedošlo k deformaci vylisované skořepiny, výlisek kontroluje kamera. Maska je výrobkem českých firem, jen materiál potřebný k její výrobě nakupují ve Švýcarsku.

„Polomaska kryje nos a ústa, je vybavená jedním nádechovým filtrem na straně, aby nepřekážel ve výhledu ani při pohybu, a výdechovým ventilem vepředu, aby se usnadnilo dýchání,“ popsal výrobek Lát. Ve Slané lisují jen skořepiny, v dalších lisovnách po republice se podle něj vyrábějí další díly, jako je těsnění, závitové vložky a kryty nebo filtry. Finální montáž masek pak zajistí Česká zbrojovka.

Zachytí i zničí viry a bakterie. V Česku vyvíjí a testují nový typ roušky

Jako první budou podle Láta nové masky testovat vědci Akademie věd ČR, kteří se podílejí na testování covid-19. „Jednáme také s ministerstvem zdravotnictví, protože zdravotníci stále ještě nejsou vybaveni tak, jak by si asi představovali,“ dodal Lát. Výhledově je v plánu výroba až 50 000 polomasek týdně, takovou výroby by na 3D tiskárnách nebylo možné zajistit, díky lisování jsou navíc masky výrazně lehčí než ty tištěné.

vera/čtkNepřehlédněte