Fotograf Miroslav Hucek. Veřejnost si získal osobně prožitým svědectvím doby

18.11.2019
Fefík
Další fotky

Miroslav Hucek (* 18. listopadu 1934 ve slovenských Malackách) fotografoval od roku 1953. V roce 1957 začal studovat filmovou fotografii na FAMU, ale po roce studia zanechal. Pak do roku 1962 pracoval jako asistent kamery v Československé televizi, brzy však poznal, že práce reportéra je mu podstatně bližší.
V roce 1962 nastoupil do týdeníku Mladý svět.
Obrazová tvář, kterou s Leošem Neborem Mladému světu svými fotografiemi společně dali, se záhy stala pojmem a ovlivnila vývoj českých obrazových časopisů své doby ve směru moderní žurnalistické fotografie.
Hucek ale nebyl dokumentaristou v pravém slova smyslu.
Nevyhledával pro své záběry atraktivní prostředí, ale hledal projevy lidství, o nichž vypovídal prostřednictvím tisku.

Pod tlakem politických přeměn odešel Hucek po roce 1975 z Mladého světa do svobodného povolání.
Začal pracovat na větších celcích, které představoval na výstavách nebo v obrazových publikacích, katalozích, reklamě i v práci s architekty.
Vznikaly cykly jako například Takoví jsme byli?, Vesnice, Jak chutná polibek, Všude žijí lidé, U nás ve Zbraslavi nebo Otec v rodině, z nichž některé byly vydány knižně.

Fotografický brontosaurus Jan Reich. Vyměnil sluníčko a mráčky za tajemno a pochmurno

Miroslav Hucek měl více než 50 samostatných výstav a účastnil se celé řady výstav kolektivních. Fotograficky spolupracoval na šesti filmech, ve spolupráci s architekty vytvořil fotografie pro interiéry. Spolupracoval na více než 50 dalších knihách. Jeho fotografie byly publikovány v časopisech Mladý svět (1960 – 1975), Magazín Mladé fronty (1973 – 1984), Revue Fotografie, Československá fotografie, Plamen, Dialog a dalších.

Od roku 1990 se Miroslav Hucek věnoval tématům Prahy a regionů (Ašsko, Lubsko, Chebsko, Neratovice) a obrazové kronice městské části Prahy – Zbraslav.
Ve Zbraslavi žil od roku 1980. Koupil tu domek, který mu sloužil nejdříve jako ateliér a pak se sem i přestěhoval. Už v roce 1985 se podílel na knize Zbraslav. Po povodni v roce 2002 pak inicioval a s nakladatelstvím Alba design vydal knihu o Zbraslavi na přelomu tisíciletí, která je obrazem občanského života v této obci.

Fotograf, který měl rád lidi, Miroslav Hucek zesnul 29. ledna 2013.

Zdroje: Národní muzeum fotografie, World Webphoto Gallery, Zbraslavské noviny, Wikipedie

FOTO: Miroslav Hucek

Miroslav Hucek - 1 výstava úspěchů v moskvě webumMiroslav Hucek - 1b zbrasl noviny 14Miroslav Hucek - 1 pinte+Miroslav Hucek - 2 takoví mogalMiroslav Hucek - 3 volný čas ENC
Další fotky
Miroslav Hucek - 3 auMiroslav Hucek - 0 prodavačka na bleším trhu, 66 ENC


Nepřehlédněte