Fotografický spolek 400ASA otevírá galerii na Smíchově

17.9.2020
Zuzana Půrová

Zajímavostí pro návštěvníky je, že první týden bude vstup do galerie pro veřejnost zdarma a proběhne zde také charitativní prodej fotografií. Každý ze sedmi členů spolku 400ASA zde během těchto sedmi dní nabídne k prodeji jednu ze svých fotografii a část výtěžku z jejich prodeje bude určena na podporu charitativního projektu.

Pomoc rodičům samoživitelům

„Polovinu z utržené sumy pošleme do veřejné sbírky na nákupy jídla rodinám samoživitelů. Sbírku v jarní karanténě založila novinářka České televize Nora Fridrichová a od té doby spolupracuje s organizacemi, které se rodinám samoživitelů snaží pomáhat. Matky a otcové samoživitelé patří mezi skupiny nejvíc ohrožené ekonomickým poklesem po koronavirové krizi. Polovina z ceny každé prodané fotografietak přispěje na velký vánoční nákup těmto rodinám,“ popsal Erik Švamberk ze 400ASA.

Nová galerie na Smíchově
Nová galerie na Smíchově
(400ASA)

Galerie bude otevřena tento týden, od pátku zde začne týdenní opening. Domovem nové galerie se stala unikátní památkově chráněná budova městské trafostanice z 20. let s rondokubistickými prvky, která dlouhá léta chátrala. Návštěvníci ji najdou na rohu ulic Kováků a Na Zatlance.

Nová galerie na Smíchově
Nová galerie na Smíchově
(400ASA)

Prostor ale nenabídne je návštěvu galerie, ale i možnost pro setkávání nejen členů spolku, ale všech zájemců se vztahem k fotografii. „Věříme, že 400 ASA Gallery se stane zázemím pro domácí, ale i světovou fotografickou tvorbu. V alespoň pěti výstavních projektech ročně a v rámci dalšího doprovodného programu zde chceme vzdělávat, popularizovat a podporovat fotografický žánr, který má u nás bohatou tradici. Mimo pravidelných výstav členů budou na programu také další věhlasná zahraniční i domácí jména. Plánujeme také projekt na podporu tvorby mladých fotografů,“ doplnil Erik Švamberk. První výstavu představí nová galerie už v říjnu, bude to z důvodu pandemie odložená expozice SIBERIA fotografa Martina Wágnera.

Cílem spolku 400 ASA je posílit prestiže dokumentární tvorby. Spolek za dva roky fungování vydal již tři fotografické publikace a zorganizoval mimo jiné i dvě velké kolektivní výstavy.

 

 Nepřehlédněte