Fotografie plná utrpení: Dívka oplakává sestru, kterou zavraždili nacisti

30.11.2022
Simona Knotková

V roce 1939 pořídil americký fotograf Julien Bryan ikonický snímek. Zobrazena je na něm polská dívka, které nacisti zavraždili sestru.

Julien Bryan zachytil německou invazi do Polska z bezprostřední blízkosti. Do Varšavy dorazil 7. září 1939 a s pomocí starosty města, který mu zajistil auto, průvodce a tlumočníka, pořídil významný výpovědní materiál, díky kterému se o situaci v Polsku dozvěděl celé svět. Jedním z nejsilnějších okamžiků pro něj bylo setkání s mladou dívkou, které nacisti zabili sestru. Její bolest navždy zvěčnil v ikonickém snímku.

Celý život měla před sebou. Čtrnáctiletou Czesławu Kwoku zavraždili v Osvětimi

„Když jsme projížděli malým polem na okraji města, chybělo nám jen pár minut k tomu, abychom byli svědky tragické události, té nejneuvěřitelnější ze všech. Sedm žen na poli kopalo brambory. V jejich oblasti došla mouka a ony zoufale potřebovaly jídlo. Najednou se zničehonic objevila dvě německé letadla a o pouhých sto osmdesát metrů dál hodila dvě bomby na malý dům. Dvě ženy v něm zemřely. Ženy na poli padly k zemi a doufaly, že si jich nikdo nevšimne. Sotva bombardéry zmizely, vrátily se k práci. Neměly žádné jídlo. Nacisti ale nebyli spokojeni se svým výsledkem. Za pár minut se vrátili, snesli se do šedesáti metrů nad zemí a pole začali zasypávat kulometnou palbou. Dvě ze sedmi žen zabili, ostatním pěti se podařilo nějak utéct. Zatímco jsem fotografoval těla, doběhla tam malá dívka a celá ohromená se zastavila u jedné mrtvoly. Ta žena byla její starší sestra. Dívka se nikdy předtím nesetkala se smrtí a nedokázala pochopit, proč s ní sestra nemluví. Dívala se na nás s údivem. Vzal jsem ji za ramena a pevně ji držel ve snaze uklidnit ji. Plakala. Stejně jako já a další dva polští důstojníci, kteří tam byli s námi,“ sugestivně Bryan vzpomínal.

Žena, která přežila Osvětim, přivítala 35. pravnouče. Děti jsou ta nejlepší pomsta nacistům, říká

Dívkou byla dvanáctiletá Kazimiera Mika. Válku se jí podařilo přežít a v budoucnu se s fotografem setkala hned dvakrát – poprvé v roce 1958, podruhé v roce 1974. V roce 2019 za ní do Varšavy přijel Bryanův syn a společně navštívili hrob její sestry ke příležitosti 80. výročí od smrti.

Kazimiera zemřela 28. srpna 2020 ve věku 93 let. Pohřbena je na Powazkowském hřbitově ve Varšavě.

FOTO: Kazimiera Mika

Kazimiera Mika - 640px-Polish_victim_of_German_Luftwaffe_action_1939Kazimiera Mika - 640px-Julien_Bryan_-_Life_-_50893Kazimiera Mika - Polish_victim_of_German_Luftwaffe_action_1939-coloredKazimiera Mika - 640px-Julien_Bryan_-_Expres_Wieczorny_-_50900


Nepřehlédněte