Koronavirus drsně složil skvěle promazaný stroj turismu, který dával v Praze práci tisícům lidí – turistickým průvodcům, směnárníkům, číšníkům, servírkám, taxikářům, pokojským i hoteliérům. Přes vládní pomoc jejich živnostem teď hrozí krach a oni se začínají obracet na úřady práce s žádostí o podporu.



Čísla rostou
Zatímco v lednu letošního roku byla v Praze necelá 2 procenta nezaměstnaných, k 31. srpnu jich byla už 3,8 procenta. U údajů za září se očekává ještě výraznější nárůst, na kterém se budou podílet studenti, kteří si ukončí poslední prázdniny, a také ti, kteří dosud byli pod ochranným deštníkem vlády. Ta například osobám samostatně výdělečně činným uhradila od března až do konce srpna sociální a zdravotní pojištění. Teď jim ale, pokud jejich podnikání zničil koronavirus a opatření s ním spojená, nezbude asi už nic jiného, než se na úřad práce přihlásit.

„V září dochází k nárůstu uchazečů o práci kvůli novým absolventům každý rok. Nakolik se do toho odrazí současná situace s koronavirem zatím nemůžu odhadnout. Údaje za září budou až počátkem října,“ sdělila Našemu regionu Praha mluvčí generálního ředitelství Úřadu práce Kateřina Beránková.
Podle jejích informací ke konci srpna na pražských úřadech práce evidovali téměř čtyři a půl tisíce nových klientů a meziročně tu nezaměstnanost poskočila o 3,3 procenta. Za stejné období to bylo víc už jenom v Přerově – o 3,5 procent. Nárůst zaznamenalo celkem 22 okresů – například Most, České Budějovice, Brno-město, Plzeň-sever či Bruntál.

V mezinárodním srovnání dle dostupných dat EUROSTATU měla Česká republika za červenec ještě pořád nejmenší míru nezaměstnanosti v EU. To se ale může velice rychle změnit.
Pražské úřady práce mají přitom plné ruce práce už teď. Například první zářijový den na úřadu práce na Praze 8 ve Stejskalově ulici, když se dlouhá řada čekajících navalila konečně dovnitř, místní zaměstnanci naprosto nestíhali své klienty odbavovat a s prvotní evidencí jim museli pomáhat další úředníci nad rámec svých povinností. Přesto lidé přicházeli na řadu až po více než dvou hodinách čekání v přeplněné budově. „Ty fronty vypadají tak dlouhé také proto, že lidé v nich mezi sebou udržují z hygienických důvodů větší rozestupy,“ myslí si o řadách čekajících před Úřady Beránková.

Průvodci už demonstrují
Naléhavá sociální situace a existenční problémy například turistických průvodců, kteří jsou v podstatě od března bez příjmů a kterým finanční podpora státu skončila už 8. června, je dokonce vyhnala do ulic. Více než stovka jich v první polovině září demonstrovala před budovou magistrátu za zlepšení stavu. „Nikdy, ani před rokem 1989, jsme na tom nebyli tak špatně. Ukázalo se, že sem nepřišla žádná morová rána, ale naši nejvyšší představitelé ani tak nedokážou přijmout nějakou krizovou variantu,“ uvedl k tomu předseda Asociace průvodců ČR Stanislav Voleman. Problém se v Praze týká zhruba 600 průvodců, kteří dohromady hovoří 35 jazyky.
Nadcházející podzim se také očekávají krachy pražských hotelů, které v podstatě zejí prázdnotou. Někteří experti se domnívají, že by se to mohlo týkat až několika desítek podniků. U tuzemských cestovních kanceláří hrozí podle Martina Felixe, mluvčího sdružení Česmad, zánik až polovině z nich. S velkými těžkostmi dnes o přežití bojují také provozovatelé restaurací nebo směnáren.