• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Frajer hořčík. Poradna doktorky Skulínkové

  14.9.2023
  Kristina Skulínková

  Hořčík neboli magnézium je prvek, který má nepostradatelný přínos pro správné fungování našeho organismu – podílí se na více než třech stovkách rekací v těle! Setkáváme se s ním běžně v jídle, ale někdy se stane, že ho přijímáme méně než by bylo záhodno, nebo jeho potřeba v našem organismu stoupá a musíme ho tedy doplnit.

  Copak umí?

  Hořčík zastane hodně práce. Vlastně je potřeba v každé buňce pro enzymatické reakce, vedoucí k produkci energie. Napomáhá dobré činnosti svalů a nervů i stavbě kostí a zubů. Prospívá oběhovému systému a zdraví srdce, zmírňuje depresi, udržuje v dobrém stavu nervy a dokonce klidní podrážděnost a nervozitu! Především v kombinaci s vápníkem působí hořčík jako přirozený uklidňující prostředek. Působí jako účinné tonikum – snižuje únavu a vyčerpání.

  Kde ho najdeme?

  V potravě přirozeně hořčík přijímáme například v mandlích a jiných oříšcích a semenech, v banánech, tmavé listové zelenině, v celozrnných obilninách, ovesných vločkách, luštěninách. Hodně potravin hořčík obsahuje, leč vlivem intenzivního zemědělství je ho v půdě čím dál méně, takže rostliny ho nemají kde brát v takovém množství. No a i když sníte potravinou bohatou na hořčík, vstřebáte jen něco kolem třetiny.

  Kdy je ho potřeba víc?

  Nedostatkem hořčíku je ohroženo více skupin lidí – například sportovci, diabetici, nemocní, starší, těhotné. Ovšem o hořčík nás připravují i běžnější situace – nadměrná konzumace živočišných potravin, jednoduchých sacharidů, ale i ten všudypřítomný stres. Zase stres, co?

  Mám ho málo?

  Dle některých studií má třetina až polovina české populace hořčíku nedostatek! Denně bychom v průměru měli do těla načerpat asi 300 mg hořčíku. Jestli jste náladoví, podráždění, cítíte se v depresi, špatně spíte, máte svalové křeče, netráví vám to, pociťujete bušení srdce, je dost dobře možné, že byste se měli trochu víc „zahořčit“.

  Jak doplnit?

  Hořčík můžeme najít v mnoha lécích i doplňcích stravy, a to sice v nejrůznějších formách. Obecně se udává, že nejlepší vstřebatelnost má hořčík v organických sloučeninách, jako je magnesium laktát, citrát nebo orotát, díky jejich lepší rozpustnosti. Volte raději registrovaný lék, ve kterém je zaručené množství hořčíku a tím i účinek. Doplňky stravy musí splňovat zdravotní nezávadnost, ale ne neměnné složení.

  Závěrem

  Účinky hořčíku zní dobře dobře, takže není divu, že jste zrovna dostali na hořčík chuť! Chcete skočit do lékárny a nakoupit si tam zásoby. Hořčík – to je on! Ano. Ale takto oslavovat bychom mohli a měli i další minerály, vitamíny, stopové prvky, a vůbec všechny prvky v našem životě, které přispívají do skládačky, jejíž celý obraz vypadá jako náš zdravý, spokojený, barevný život.

  Cílem těchto článků je uvědomit si, z kolika malých dílků mozaiky se skládá naše zdraví. A že všechny ty dílky jsou potřebné a zobeme je tu a tam z bonboniéry příležitostí. Nechci, abychom se upnuli na jednu „všespásnou“ věc a kopali jen za ní – jediná cesta je půst! Jediná cesta je raw, mega dávky vitamínu C, nebo D, nebo A, omega3, maraton, meditace, vypnutí elektroniky…  Nepřehlédněte