10℃
Dnes je 22. listopad , svátek má Cecílie

Greta by záviděla. Už jste vyzkoušeli udržitelné veganské kondomy?

Ekologický přístup k planetě a udržitelnost, to jsou témata, která v posledních dnech hýbou internetem. Zejména poté, co šestnáctiletá Greta Thunberg upozornila na problém s klimatem. Cílem každého člověka by mělo být vést zdravý životní styl, produkovat co nejméně odpadu a samozřejmě svůj ekologický přístup uplatnit také při výběru kondomů. Pojďme se společně podívat na vhodné alternativy klasických kondomů, které nejsou udržitelné.

Když se na internetu a v televizi objevují témata jako nepříznivá situace klimatu, vysoká produkce metanu a šílený stav životního prostředí, většina z nás si to zkrátka a dobře nevezme osobně. Možná je to tím, že nechceme nést odpovědnost za úplně celou planetu – obrazně řečeno. Je totiž docela těžké uvědomit si, že každý jeden z nás lidí je nějakou měrou odpovědný za celou planetu. A říct to takhle zjednodušeně je holý nesmysl. A přece je to pravda.

Oddejte se s partnerem bio sexu

Ale jak už řekla Greta, nejdůležitější není účastnit se bouřlivých diskuzí, vysmívat se sobě navzájem anebo zuřivě pokyvovat k souhlasu. To podstatné je začít sami u sebe. Hned. Většina lidí si možná jako první vybaví, že by možná měli začít třídit odpad, nepoužívat plasty, omezit příjem živočišných produktů, nejezdit autem. V podstatě je to všechno pravda a každý malý krok se počítá.

Skoro až poeticky dříve nazýván mužské brnění proti potěšení. Kde se vzal kondom?

Ovšem co čert nechtěl, většina lidí miluje sex. A také ho praktikují. Ano, zní to šíleně, ale planetě pomůžeme tím, že svůj intimní život obohatíme o veganské a vegetariánské kondomy, abychom si mohli naplno užít „bio sex“. Chcete-li, pak „eko sex“. Přitom je řešení docela jednoduché.

Jaké výhody mají veganské kondomy?

Klasická varianta kondomu, jak ho všichni známe, je latexový kondom v plastovém obalu. Použitelný je samozřejmě jednorázově, takže když budeme kondomy používat častěji, můžeme mít pocity viny kvůli tomu, že produkujeme zbytečně moc odpadu – hodně plastu. Při výrobě kondomu se navíc používá kasein, tedy protein z kravského mléka. Díky němu jsou kondomy pružné a mají hladký povrch. Stejně tak živočišného původu mohou být aromata a barviva.

Praha se zavázala snížit emise CO2. Ke klimatickému závazku vyzvala vládu, městské části, města, organizace i občany

Běžné latexové kondomy, které zakoupíte v obchodě, skrývají ve složení často parabeny, glycerin, spermicidy, benzokain a termoaktivní látky. Tyto látky pak mohou být u citlivějších žen spouštěčem zánětu kvasinkového původu. Protože se latex vyrábí tak, že se přeměňuje kaučuk na gumu, používají se při tomto procesu ještě další akcelerátory a příměsi. Ty u veganských latexových kondomů také nenajdete.

Kondomy bez uhlíkové stopy

U běžných kondomů se používá pro hladkost kondomu kasein, živočišná bílkovina vzatá z kravského mléka, u veganských kondomů (záleží na značce) je kasein nahrazen extraktem z bodláků. Paradoxně tato látka plní svou funkci úplně stejně. Zásadní rozdíl je v případě veganských kondomů to, že kaučuk pro jejich výrobu je získávaný z udržitelných plantáží.

10 důležitých fakt o kondomech, která nutně potřebujete vědět, ale stydíte se zeptat

Veganské kondomy tak dle expertů nezanechávají uhlíkovou stopu a milovníky zvířat potěší, že jsou testovány elektronicky, nikoliv na zvířatech. Aromata i barviva jsou získávána z ovocných extraktů, hlavně z mrkve a červeného zelí. Zabaleny jsou v recyklovatelných obalech (například karton). Záleží ale vždy na konkrétní značce.

Další variantou jsou kondomy bezlepkové, které zaujmou hlavně lidi, kteří jsou alergičtí na lepek. Nicméně ani klasické latexové kondomy lepek neobsahují – anebo alespoň ne v takovém množství, aby to celiakům škodilo, takže jde spíše o marketingový tah. Kondomy z ovčího střeva jsou také ekologické, nicméně už neveganské. Podle expertů jsou tyto kondomy nicméně ekologické a zabrání otěhotnění, ale ne už přenosu pohlavních chorob.

Před 2 hodinami
André Paul Guillaume Gide (22. 11. 1869 - 19. 2. 1951) dostal Nobelovu cenu za...
Dnes, 16:00
Společným jmenovatelem snoubení sýrů a vín je jejich častá podobnost v chuti a aroma. Ale...
Dnes, 15:33
Původně tu mezi Veletržní a Strojnickou a Dukelských hrdinů – v místě zvaném Holešovický trojúhelník...
Dnes, 14:00
Veliký skladatel Johann Sebastian Bach jako první úspěšně zkombinoval odlišné národní hudební styly, které existovaly...
Dnes, 11:30
Kdo by neznal „Nekonečný příběh“ alespoň ve filmové verzi? Jeho autor Michael Andreas Helmuth Ende...
Dnes, 10:00
Přezdívalo se mu Černovous a v době své největší slávy velel ne jedné lodi, ale hned...
Dnes, 09:32
Přes jeho veškerou nezávislost ho můžeme označit za vynikajícího impresionistu a později expresionistu.
Dnes, 08:36
Dospěl podle svých slov do věku, kdy píše knihy a přebírá ocenění za celoživotní dílo....
Dnes, 08:00
Bydlení začíná být pro Čechy luxus. Jeho cena se totiž šplhá do astronomických výšin a...
Včera, 19:36
Od čtvrtka 21. do neděle 24. listopadu se koná už 16. ročník Mezinárodního festivalu alpinismu...
Reklama