• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • 10 důležitých fakt o kondomech, která nutně potřebujete vědět, ale stydíte se zeptat

  15.7.2018
  Redakce
  Další fotky

  Možná se vám pár informací tohoto druhu hodí právě teď v létě. Je to taková zapeklitá věc. Jako by se člověk už pouhým přemýšlením o této věci dopouštěl něčeho špatného a zakázaného…. Opravdu?

  Je skutečně proč se stydět, když přijde řeč na kondom?

  Nemělo by být, ale je pravda, že tomu tak bývá. Člověk se tím vlastně přiznává k tomu, že vede či hodlá vést nějaký sexuální život a o tom se přece veřejně nehovoří. I když se to třeba vzhledem k věku dotyčného předpokládat. Druhý kontex je náboženský, podle katolické věrouky je hříchem bránit početí jakýmkoliv způsobem.

  Škola by nemohla provést nějakou osvětu?

  Mohla. Sexuální výchova však neexistuje jako předmět, pouze jako povinné téma, které se probírá v rámci jiných předmětů. Záleží potom na konkrétném pedagogovi, jak se s tím vyrovná. O sexu a tím i o kondomu se svými dětmi je schopna přitom promluvit zřejmě jen menšina rodičů. Většina spoléhá na to, že dítě se to „nějak“ dozví.

  HIV virus je v Praze na hranici epidemie, rizikoví jsou homosexuální i heterosexuální muži

  Existují různé velikosti?

  Ano. Obvykle se prodávají kondomy velikosti 52 až 56 mm a je to napsané na krabičce, i když takovým tím drobným písmem vzadu. Ta velikost ovšem neudává průměr, ale polovinu obvodu. Jednoduchým výpočtem tedy zjistíme, že velikost 55 mm odpovídá průměru 3,5 cm. V sexshopu lze zakoupit kondom o velikosti 69 mm stejně tak z druhého konce spektra kondomy o velikosti 49 mm.

  Z čeho jsou vlastně vyrobené?

  Z latexu, což je název pro rostlinné mléko vylučované stromem kaučukovníkem brazilským. Jde o základní surovinu pro výrobu pryží (nestrávně gum) různých druhů. Od druhé světové války se vyrábí i umělý latex (kaučuk) a z něj různé výrobky včetně kondomů.

  Alergie na vodu, jídlo i sex. Neuvěřitelné, všechno vás může zabít

  Prý existuje i alergie na latex?

  Ano, ale pouze na ten přírodní, obsahující přes 200 různých látek. Dokonce je její výskyt čím dál tím častější a často se jedná o alergii zkříženou s alergií na ovoce (např. banány, avokádo a kiwi). Proto jsou k dostání i hypoalergení nelatexové kondomy, byť za vyšší cenu.

  Jak je to s lubrikanty a kondomem?

  Nedoporučuje se používat lubrikanty na bázi oleje, které by mohly kondom poškodit.

  Může kondom během používání spadnout nebo se svléknout?

  Může. Pro příště je třeba zakoupit menší velikost. A naopak, neměl by škrtit. Pouze dokonale přilnout.

  Toužíte po hrátkách ve stylu padesát odstínů šedi? Do toho, s romantikou ale moc nepočítejte

  Kdo z páru by měl kondomy kupovat?

  Ten, kdo se méně ostýchá. Existuje samozřejmě i možnost diskrétního nákupu z e-shopu. Trochu problém nastává, pokud pár s intimním životem teprve začíná a na jeho bezpečnostní stránku jaksi nepřijde řeč. Poněkud paradoxně si pár důvěřuje natolik, že toto neřeší, a zároveň si nevěří natolik, aby mu nebylo trapné věnovat se i této v podstatě jen technické záležitosti.

  A kde?

  Drogerie je sázka na jistotu, poměrně omezený je kupodivu sortiment v lékárnách. Dokonce se může stát, že tam nepořídíte vůbec údajně pro malý zájem. V případě nouze vás mohou zachránit benzínové pumpy, někdy i vybavené automaty na kondomy na WC) a vietnamské večerky s výhodou poměrně příznivé ceny.

  FOTO: Kondomy

  Kondomy - kondomyKondomy - kondomyKondomy - kondomyKondomy - kondomyKondomy - kondomy
  Další fotky
  Kondomy - kondomyKondomy - kondomyKondomy - vztahy sexKondomy - 10x o kondomech 6Kondomy - 10x o kondomech 1

  A co nějaké speciální kondomy?

  Samozřejmě existují také, protože lidská kreativita nezná mezí. Takže v bohaté a pestré nabídce naleznete třeba exempláře svítící anebo různé žertovné tvary.  Nepřehlédněte