• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Alergie na vodu, jídlo i sex. Neuvěřitelné, všechno vás může zabít

  20.5.2021
  Soňa Brunnerová

  Jaro v plném proudu a alergie mají pré. Všude létá pyl z kvetoucích rostlin a neusedá jen na našich autech, ale také ho poměrně dost vdechujeme. Letos je v takovém množství, že dělá problémy i řadě lidí, kteří běžně alergičtí nejsou. Také tu máme bodavý hmyz jako jsou komáři, včely a vosy, který také dovede pořádně potrápit. Věděli jste však, že existuje také alergie na vodu a na kovové mince?

  Představte si, že byste si nemohli jít zasportovat nebo sprchovat, něco, co je nám přirozené. To někteří skutečně nemohou. Někteří jsou alergičtí i na to, díky čemu existuje život na Zemi…

  Voda je beze sporu životodárná tekutina, bez které bychom moc dlouho nepřežili, jenže mezi námi žije pár lidí, jejichž kůže po styku s vodou způsobuje vyrážku, která opravdu bolí. Jde o vzácný druh alergie, který se zatím nedá léčit.

  Používáte počítačovou myš každý den a zuřivě klikáte? Možná máte myšitidu

  Naopak mladý Australan Kaleb Bussenschutt, o kterém média informovala už před 9 lety, může pít pouze vodu a jednu konkrétní limonádu. Na veškeré jídlo a nápoje je alergický natolik, že končí v nemocnici kvůli zvracení a žaludečních vředů. Proto musel být skoro celý den napojený na trubici s umělou výživou. Oproti jeho případu je alergie na lepek nebo na laktózu úplná brnkačka.

  Pampelišky pomohou v boji proti rakovině. Známe 10 důvodů, proč je milovat

  Mnozí sportovci a fitness nadšenci nedokážou pochopit, proč se jiní vyhýbají cvičení. Může to být z vlastní pohodlnosti, kvůli chaotickému životnímu stylu („nestíhám, nesvačím, nezvládnu to, nestačím“), ale také kvůli alergii. Ano, existuje alergie na cvičení. Lidé mají problémy s vyrážkami na kůži a také potíže se zažíváním nebo s dýcháním. Nedá se léčit, ale prevencí je striktní vyhýbání se sportu. Takových lidí bylo napočítáno zhruba kolem tisícovky od roku 1970.

  Když už jsme u pohybu, jsou dámy, které jsou alergické na sex, respektive na mužské sperma. Dá se tomu vyhnout používáním prezervativu. Dámy mohou mít vyrážku, potit se, mohou jim otéct intimní partie, popřípadě se jim špatně dýchá. Alergie na sperma se může po čase zlepšit nebo zcela vytratit, pokud se ejakulátu tělo pravidelně vystaví a „navykne si“.

  „Nemocnice hrůzy“ v Jílovém. Proč v ní nikdy nebyli pacienti?

  Jsou lidé, kteří těžko snáší zimu, chlad a studenou vodu. Jejich kůže zrudne, objeví se vyrážka a problémy s dýcháním. Hrozí též ztráta vědomí nebo smrt, ale o tom až později.

  Vyrážku, bolesti hlavy, nevolnost, ale také puchýře nebo podkožní krvácení způsobuje alergie na sluneční světlo. Stačí jen pár minut pobytu venku. Přitom pro život na Zemi je Slunce naprosto nezbytné.

  Pro přežití na světě jsou pro většinu lidí nezbytné také peníze. Ano, i na ně existuje alergie, konkrétně na kovové mince, které obsahují nikl. Této alergii se říká kontaktní dermatitida, která má více druhů. Projevuje se tak, že když je člověk citlivý na nikl či jiný kov, trpí vyrážkou. Možná znáte lidi, kteří jsou alergičtí na zlato nebo stříbro, tak o tom je řeč… A nemusí to být jenom kovy. Také jsou lidi, kteří nemohou nosit kožené boty přímo na kůži, protože jim vadí chemikálie používaná při zpracování kůže. Pomohou buď ponožky nebo jiný materiál bot.

  Klaun, který v soukromí trpěl depresemi. Nacisté ho připravili o divadlo, po válce nesměl hrát

  Která alergie vás může stát život?

  Upřímně? Takřka všechny, pokud dojde k takzvanému anafylaktickému šoku, kdy dojde k nepřiměřeně silné imunitní reakci na alergen. V těle se začne tvořit protilátka, která přitáhne „žírné buňky“ a zapříčiní uvolnění heparinu a histaminu z nich. Jenže tyto buňky jsou hodně aktivní a heparin s histaminem uvolňují v příliš velkém množství. Roztáhnou se vám cévy a zvýší se průtok krve, poté vznikne otok a následně zánět.

  Při anafylaktickém šoku se mimo jiné stáhnou dýchací cesty, což bývá příčinou smrti. Jde o nepřiměřenou obranu imunitního systému, bychom nebezpečnou látku nemohli už vdechovat a průjmem ji vyloučili z těla. Je nutné akutně poskytnout první pomoc. Udržet průchodnost dýchacích cest i za cenu provedení řezu u hrtanových chrupavek. Když začne selhávat srdce, provést srdeční masáž.

  Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Alergie

  Kokosový cukr, agávový sirup nebo melasa. Které cukry škodí zdraví nejvíc?  Nepřehlédněte