Hamáček za den objednal, co Babiš týdny sliboval. První milion respirátorů dorazil do Česka

Krizová situace ukázala, kdo se chová státnicky a kdo chaoticky. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dokázal v Číně objednat přes milion respirátorů a desítky milionů roušek, zatímco premiér Andrej Babiš (ANO) s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) je veřejnosti jen slibovali.

Ostrý test nyní prověřuje schopnosti předních českých politiků. Na pandemii šíření nového koronaviru totiž veřejnost vidí, kdo a jak rychle z vládních činitelů dokáže reagovat. Cenná je přitom každá vteřina, neboť každý den nakažených přibývá.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) společně s premiérem Andrejem Babišem (ANO) týdny slibují, že respirátory a roušky budou. Dny ubývají, nakažení přibývají, ale skutek z jejich strany žádný. Zato se na ně kupí kritika. Na Babiše navíc za to, že prý Ústřední krizový štáb, který by byl schopen ochranné prostředky zajistit, aktivoval příliš pozdě. Myslí si to předseda senátorů za KDU-ČSL Petr Šilar, kterému takový postup připomíná komunistické vlády. „Když byla prostě ideologie vládnoucí v rozporu s fakty, tak to dopadlo tak, že ta fakta byla potlačena a zvítězila ideologie. V současné době to je sebestřednost, podle mě názory psychopata, který je dneska premiérem této země,“ řekl Šilar.

hejtmanka

“Kraj vedený hejtmankou z ANO Jermanovou selhal” říkají středočeští záchranáři s jedním respirátorem na stanovišti

Přestože totiž Vojtěchovu úřadu přicházely z Číny nabídky na nákup roušek a respirátorů, jeho lidé nebyli schopni je objednat a zaplatit. Veřejnost si mohla na tiskových konferencích vlády všimnout, jak se stres z neschopnosti na Vojtěchově tváři podepsal.

Vojtěchovy záchranářské vrtulníky budou o miliardu dražší než dosud

A tak Babiš kompetence předal vicepremiéru a ministru vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD), jehož resort okamžitě sestavil tým a začal respirátory a roušky od soboty objednávat. A podle výsledků odvedl v krizové situaci v krátkém čase maximum.

V neděli měl potvrzené objednávky z Číny na 1,1 milionu respirátorů a pět milionů roušek. V úterý pak mohl Hamáček v červeném svetru a džínách vedle kolegů v oblecích na vládní tiskovce konečně národ uklidnit. „My máme rychlý platební styk a teď máme zaplaceno pod smlouvou v Číně víc než 30 milionů roušek, šest milionů respirátorů, 250 000 ochranných bioobleků pro lékaře a pro zdravotnický personál a 250 000 brýlí a štítů,“ řekl s tím, že do konce týdne by se měly do České republiky dostat miliony roušek. To se skutečně taky stalo. V pátek odpoledne dorazila do Česka zásilka z Číny s 1,1 miliony respirátorů. V sobotu dorazila další dvě letadla z Číny se zdravotnickými pomůckami. Materiál z Číny dosud přišel stát na 3 miliard korun. Do Česka tento týden přiletí se zásobami pomůcek z Číny dvakrát velkokapacitní letoun Ruslan a čtyři nebo pět letadel společnosti China Eastern. V následujících šesti týdnech by pak měla pravidelně přivážet ochranné pomůcky tři letadla týdně.

Hamáčkův červený svetr se minulý týden stal symbolem. Ve čtvrtek se totiž na znamení solidarity oblékli do červených svetrů a mikin i členové krizového štábu na ministerstvu vnitra a na sociálních sítích k tomu připojili komentář.

„Tohle není jen „červená výzva“, ale krizový štáb @vnitro. Když říkáme, že jsme v tom společně, myslíme to vážně. Nepřetržitě vyhodnocujeme situaci, zajišťujeme ochranné pomůcky a děláme krizová rozhodnutí. Jsme tu pro vás. #cervenavyzva #tensvetrsinesvlikej,“ uvedlo vnitro na Twitteru.

Ministr Hamáček na takovou sounáležitost svého týmu zareagoval. „Tak tohle mě dostalo. Krizový štáb na vnitru si pro mě připravil překvapení. Všichni se sešli v červených svetrech. S takovým týmem to půjde! #spolutozvladneme,“ napsal na sociální sítě a přiložil fotku z jednání.

Obrázek v některých lidech vyvolal pozitivní náladu a naději. „Děkujeme. Jste jediný schopny člověk ve vládě,“ napsala Aneta Chvojková. „Teď se ukázalo, kdo je ve vládě jak schopný a vy jste to s přehledem jako jediný zvládl. A ten svetr vám opravdu moc sluší,“ dodala Petra Felcmanová. Poklonu vyjádřila pod fotkou na Facebooku i Michaela Nováčková. „Klobouk dolů před Vámi. Absolutně nejsem příznivce kohokoli z naší vlády, je spíše pro ostudu než pro čest naší země. Musím však uznat, že na tiskových konferencích čekám vždy, až budete mluvit Vy nebo pan Prymula. Jste dva jediní členové, kteří umí mluvit, vysvětlovat, objasňovat a uklidňovat tak, jak to občané potřebují, aby pro ně bylo srozumitelné,“ uvedla.

Hamáčkovy akceschopnosti si všiml i politický komentátor Seznam Zpráv a novinář Václav Dolejší. „Pandemie jako by v něm (Hamáčkovi) probudila státníka – najednou je to on, kdo je vedle Andreje Babiše věcný, empatický a kdo dokáže lidem srozumitelně vysvětlovat jednotlivé kroky, žádat veřejnost o pochopení, omlouvat se za chyby nebo děkovat záchranářům. Čím to je? Možná si jako vicepremiér a ministr vnitra uvědomil, že se to od něj očekává a je to jeho práce, kterou si vybral. Možná také po boku chaotického a nesrozumitelného Babiše vycítil, že teď je to na něm, protože jde do tuhého. Babiš, který umí pracovat v dobrých časech s emocí „všetci kradnú“ a ve velkém rozdávat z eráru, působí v krizi zmateně. To on má zásluhu na stvoření Hamáčka 2.0.,“ myslí si Václav Dolejší.

Zdeněk Hřib, primátor Prahy

Ministerstvo zdravotnictví v distribuci respirátorů selhalo, říká pražský primátor Hřib

koronavirus_ilustrační obrázek
Dnes, 15:54
Skupina signatářů Charty 77, včetně bývalého premiéra a předsedy Senátu Petra Pitharta a bývalé ombudsmanky...
Dnes, 13:28
Práci hejtmanů hodnotili lidé v průzkumu společnosti Phoenix Research. Ten zkoumal spokojenost obyvatelstva s postupem hejtmanů při...
Roman Prymula
Dnes, 11:36
Pokud se podaří ochránit rizikové skupiny, měla by velká část zdravé populace nemoc covid-19 prodělat...
Včera, 16:00
Perun, Veles, Radegast a další slovanští bohové jsou všeobecně známí. Ovšem o jednom z bohů,...
Včera, 12:41
Obracejí se na nás výroba, logistika, maloobchod nebo call centra s extrémní poptávkou po brigádnících. Nové...
Včera, 11:09
Podle zpěvačky Jitky Zelenkové je důležitá nejen pozitivní mysl, ale taky umět se vyrovnat s křivdami....
Včera, 10:31
Byly to tehdy slavné vánoce roku 800. Deváté století bylo za dveřmi a do křesťanského...
magistrát, ústí nad labem, ústeký kraj, úřad
Včera, 09:15
Města vyšla vstříc podnikatelům a živnostníkům. V městských prostorech v Ústí nad Labem nebudou muset...
4.4.2020
Moskevská nemocnice v městské části Chovrin měla být výstavní nemocnicí ruské metropole. Stala se však...
3.4.2020
Nevládní organizace Člověk v tísni dnes vyhlásila sbírku SOS Česko na pomoc nejohroženějším skupinám, které...
Reklama