Haranténa a kovidárium aneb Jak obohatil rok 2020 naši mateřštinu

Čeština jako živý jazyk se neustále vyvíjí a mění, přijímá nová slova. Ty vznikají především jako reakce na nové skutečnosti, často jsou převzatá z jiných jazyků. Cesta novotvarů do spisovného jazyka je pak ještě dlouhá, řada jich ani nepřežije rok.

Například sloveso sypat získalo v průběhu let významů několik. Už nevyjadřuje jen přemisťování sypkých látek, rychlý pohyb (sypat domů), případně výnosnost (v nové práci mu to pěkně sype), ale také užívání anabolik ve sportu. Do běžné mluvy se dostalo také hygge nebo brexit a od něj odvozený jakýkoliv další xit. A někdy stačí i veřejněpronesený tvar slova – rázem jsou tu obecně užívané motýle a po nich i včele a další.

Češi zaháněli koronavirus alkoholem, zjistila to pojišťovna

Loňský rok byl ale na nové situace a pojmy opravdu bohatý,není tedy divu, že přinesl nových slov až až. Lockdownobohatil snad všechny jazyky světa. Haranténa je naopak pojem ryze český, popisuje nucený pobyt s dětmi doma v době uzavřených škol. Pandemie zplodila také mnoho slov s příponou kovi či odvozenin od slova korona.

Setkání s pozitivně testovanou osobou (koviďákem či koronáčem) nám hodilo kovidle do našich plánů, musíme do korontény a bojíme se, abychom neskončili v kovidáriu (nemocniční oddělení). Zdravotníci si místo ochranného obleku natahují koronakroj,za týdny a měsíce bez pořádného pohybu jsme nabrali koronašpeky či kovisádlo a za dobu zavřených kadeřnictví ženy na hlavě nosí koronaúčes či kovidstajl, což jsou vlasy stažené sponkami či do culíku. A když budeme mít štěstí, pokryje nám ztráty v příjmech kovidné nebo rouškovné

Z hrnku na kávu byl cítit divný zápach. Seniorka z obav před covidem-19 vypila dezinfekci

Souvislost s nemocí má i čipochondr, tedy člověk přesvědčený o tom, že testování nebo vakcína mají ve skutečnosti sloužit jen k očipování lidí. Do řeči nám vstupují i politici – tak například ten, kdo se chová v rozporu se svými výroky, jedná na Prymulu, nebo prymuluje. Pozor ale bývalý ministr zdravotnictví spolu s bývalým prezidentem označuje také styl nošení roušky. Rouška kryjící sice rty, ale nezakrývající nos, je rouška nošená na Prymulu, případně na Klause. A název rychle změnil i protiepidemický systém, který si o to ale svou zkratkou PES přímo říkal – je z něj vořech, případně čoklistika.

Uvidíme, které z loňských novotvarů s námi zůstanou dál. S ohledem na pojmy, které většina z nich označuje, budeme ale raději doufat, že je za několik let ve slovníku spisovné češtiny nenajdeme.

Dnes, 05:49
Pokud bude systém on-line registrace na očkování proti koronaviru úspěšný, vládní zmocněnec pro IT a...
Dnes, 05:33
Dnes jsou běžnou částí silničního provozu a už si bez nich nedokážeme představit fungování na...
Včera, 15:35
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 15:35
Je to svět, který by si právem zasloužil samostatný obor studia. Astronomie, geologie, chemie, biologie....
Včera, 13:41
Pomeranče jsou jedny z nejoblíbenějších citrusových plodů. Obsahují spoustu zdraví prospěšných látek. Jejich pravidelná konzumace...
Sčítání lidu 2021
Včera, 13:30
Po deseti letech bude probíhat další sčítání, které organizuje, Český statistický úřad a uskuteční se...
Včera, 12:18
Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. V novele zákona...
Včera, 11:48
Namibská poušť tvoří velkou část pobřeží jihozápadní Afriky. Slovo „Namib“ pochází z námštiny, místního jazyka,...
Včera, 10:46
Celorepubliková síť elektro prodejen Electro World se v ČR rozroste o 21 prodejen K+B Expert....
Včera, 10:20
Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny pracovníky svých 23 obchodů. Firma Pietro Filipi...
Včera, 06:00
Ačkoliv se to tak nemusí zdát, Erik Pardus alias strážmistr Zahálka z Četnických humoresek byl...
Reklama