Hardtmuthovu vilu v Českých Budějovicích čeká oprava. Přijde na tři miliony korun

12.10.2021
Jiří Bydžovský

Jihočeský kraj nechá opravit terasu a kašnu v objektu chráněné kulturní památky českobudějovické Hardtmuthovy vily. Náklady na rekonstrukci jsou přibližně tři miliony korun. Kraj, kterému vila patří, chce modernizací umožnit veřejnosti přístup na terasu.

Ve vile má už více než čtyři desítky let zázemí dům dětí a mládeže. „Ten krásný prostor terasy nelze využívat, a to ani pro veřejnost a ani pro děti. Terasa je obehnána páskou, protože je nebezpečná pro jakékoliv užívání,“ řekl náměstek jihočeského hejtmana Pavel Klíma /TOP 09/.

Rekonstrukce kulturní památky není z hlediska potřebné administrativy snadná. Kraj chtěl původně vilu modernizovat podle návrhů pedagogů a žáků českokrumlovské střední umělecko-průmyslové školy. „Ale musí to být zrealizováno architektem s patřičným oprávněním. Proto jsme oslovili odborníky, restaurátory a výsledkem je, že budeme rekonstruovat i kašnu s technologickým zázemím tak, aby byla nejen pěkná, ale zároveň i funkční,“ uvedl Klíma

Hardtmuthovu vila byla postavena v roce 1911. Její majitelé v ní bydleli až do přelomu 40. a 50. let. Dům dětí a mládeže ve vile sídlí od roku 1979.

Zdroj: čtkNepřehlédněte