Herec Jan Přeučil a jeho dokonalé škleby. Na pódiu si vystačí sám, i když je mu 81 let

19.9.2018
Renáta Šťastná
Další fotky

Letos, padesát let od premiéry Gogolových Bláznových zápisků, grotesky, která dává nahlédnout do mysli malého bezvýznamného človíčka, který se stále více propadá do svého šílenství, se totiž „Johny Sprey“, jak mu někteří kolegové dodnes v legraci říkají, rozhodl přijmout nabídku a oprášit toto velmi těžké a náročné divadelní téma. V pražské Viole Přeučil předvádí herecké výkony, které si zaslouží obrovský obdiv. Herecký part znázorňuje člověka na pokraji šílenství, proto i v některých kreacích herec vypadá, jako když právě opustil bohnickou léčebnu. Nejinak to bude i tento čtvrtek, 21. září.

„Letos jsme měli obnovenou premiéru v Kobyliském divadle, jezdím s tím občas po zájezdech a nyní si to ve čtvrtek, opět po padesáti letech, zahraju v pražské Viole. Musím říct, že je to nádherné představení, v mnohém hodně současné, ale náročné. Ovšem to publikum, ta energie, to mne neskutečně dobíjí,” prozradil Jan Přeučil, který točí, hraje se svou ženou Evou Hruškovou pro malé i velké loutkové divadlo. Přitom stále vyučuje herectví a dokonce jednou za měsíc dojíždí do Banské Bystrice, kde působí jako kantor a vedoucí oddělení.

Herec Jan Přeučil se stal prvním ambasadorem organizace YMCA v České republice

„Vždycky tam i zpět jedu vlakem, což je prima, něco si čtu, píšu a tak různě přemýšlím, a když je čas, přeříkávám si role, třeba tuhle úžasnou Gogolovu záležitost,” podotkl herec s nezaměnitelným hlasem a nepostradatelnými klobouky, které k němu už prostě patří. Jak mnozí kolegové, tak i diváci obdivují, že v seniorském věku dokáže táhnout celé Bláznovy zápisky na jevišti sám. Křičí, směje se, brečí, klečí, leží, vstává s kondičkou atleta. „Je to asi i tím, že se o své tělo starám. Jezdím pravidelně plavat, každé ráno cvičím, a taky proto, že mě baví život, který je neuvěřitelně barevný a krásný, i s tím, co vše nám kolem toho přináší. Nechci se rouhat, ale nemohu si stěžovat a žiji opravdu rád,” dodal Jan Přeučil, který kromě Gogolovy hry, jezdí po republice i s dalším představením – Světáky. Navíc každý rok v létě účinkuje v Letních Shakespearových slavnostech.

FOTO: Jan Přeučil Viola

Jan Přeučil Viola - Preucil Blaznovy zapisky BJan Přeučil Viola - Preucil Blaznovy zapisky AJan Přeučil Viola - Preucil Blaznovy zapisky CJan Přeučil Viola - Preucil Blaznovy zapisky xJan Přeučil Viola - Preucil Blaznovy zapisky xxx
Další fotky
Jan Přeučil Viola - Preucil Blaznovy zapiskyJan Přeučil Viola - Preucil Jan 2


Nepřehlédněte