Hlávkův most je ve špatném stavu. Odborníci zkoumají jeho deformace

3.10.2018
Šárkos

Most už se zkoumá

Momentálně probíhají na mostě diagnostické práce. Výsledkem bude komplexní analýza stavu čtyř mostních objektů Hlávkova mostu. Analýza poslouží k výpočtu jeho zatížitelnosti a k vytvoření návrhu oprav celého soumostí. Nebude to ale tak jednoduché, neboť Hlávkův most je objekt památkově chráněný.

Hlávkův most není v dobrém stavu. Uzavření by způsobilo dopravní katastrofu. Znáte jeho historii?

„Při plánování rozsahu oprav musíme dodržet přísné limity ze strany památkové péče. Potřebujeme proto opravdu komplexní diagnostiku, o kterou se budeme moct stoprocentně opřít,“ vysvětluje náměstek primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek.

Jak na tom most je, zjistíme za rok

V současné době probíhají vizuální prohlídky mostu, odběry vzorků materiálů pro chemické analýzy a také akustické trasování. To je metoda zjišťování dutých nebo odtržených míst v konstrukci. „Snažíme se získat o stavu mostu co nejvíce informací a momentálně se věnujeme obloukovým mostům přes Vltavu a přes ostrov Štvanice. Když budu konkrétní, tak měříme dlouhodobě teploty na různých místech konstrukce mostu a deformace jeho vybraných kloubů. Také odebíráme vzorky materiálu z konstrukce mostu, abychom je mohli v naší laboratoři důkladně prověřit, v jakém stavu se most nachází i v místech, která není možné kontrolovat pouhým pohledem,“ popisuje ředitel Kloknerova ústavu ČVUT Jiří Kolísko.

Hlávkův most nestačí. Jak bude vypadat nová lávka propojující Holešovice s Karlínem?

Září a říjen. Pozor na omezení

Kvůli sondám do vozovky, pilířů a podloží bude na mostě dočasně omezená doprava pro řidiče. Omezení se může objevit v průběhu září a října. TSK o nich bude spolu s magistrátem včas informovat.

„Na listopad plánujeme ještě dynamické zátěžové testy, které ale provoz na mostě neovlivní. Na přelomu roku pak budeme pokračovat statickými zkouškami, ty už si však z důvodu své náročnosti dočasná dopravní omezení vyžádají,“ doplňuje generální ředitel TSK Petr Smolka.Nepřehlédněte