Čtvrt roku mají obyvatelé Prahy i samotné městské části na to, aby se seznámili s novým návrhem Metropolitního plánu. Od 27. června budou potom přijímány připomínky k tomuto dokumentu. Po zpracování připomínek bude plán upraven a proběhne druhé kolo veřejného projednání. Dopracovaný návrh by mělo schválit pražské zastupitelstvo v roce 2022.
V návrhu Metropolitním plánu je řešena vize rozvoje Prahy na příští desetiletí. Řídit se jim bude veřejná správa, investoři i občané. Plán neřeší detail jednotlivých domů a parcel, ale koncepci celého města, včetně rozvoje infrastruktury nebo ploch pro novou bytovou výstavbu.
Žádné nahodilé solitéry
Mezi hlavní cíle Metropolitního plánu patří zamezit rozšiřování zástavby do krajiny na periferii města. Namísto toho prosazuje, aby se nové budovy stavěly v transformačních územích – na místě starých továren či již nepoužívaných nádraží. Plán dále navrhuje nové pojetí výškové regulace tak, že výškové budovy již nebudou moci vznikat jako nahodilé solitéry.
„Očekáváme obrovský zájem veřejnosti a vítáme ho. Komunikujeme v maximální možné míře. Očekáváme desetitisíce dotazů a připomínek,“ uvedl Ondřej Boháč, ředitel Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy, který návrh plánu zpracoval.
„Návrh plánu prošel v poslední době velkou diskuzí, do níž bylo zapojeno mnoho lidí z různých oborů a institucí. Věřím, že nyní je dlouhý proces projednávání dobře připraven,“ říká primátorka Adriana Krnáčová.
Tři měsíce na studování
Lidé si nyní plán mohou čtvrt roku prohlížet a připravit se na připomínkování. Připomínky k návrhu bude možné zasílat po dobu 30 dnů od 27. června.
Na připomínkování dokumentu zareagovaly jednotlivé pražské městské části. Například v Praze 10 chystají sérii setkání a diskuzí. „Na setkáních budou odborníci z řad územního rozvoje Prahy 10 a případně další odborníci hlavního města Prahy vysvětlovat vše, co nebude jasné. Oslovili jsme náměstkyni primátorky Petru Kolínskou a ředitele Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) Ondřeje Boháče s žádostí o spolupráci, tak věříme, že vše dobře dopadne,“ popsal radní pro územní rozvoj Prahy 10 Bohumil Zoufalík. „Máme i nadále zájem na tom, aby vznikl ucelený a komplexní územně plánovací dokument, díky němuž se bude nejen Praha 10 moci nadále kvalitně rozvíjet,“ doplnil.
Pětka má pracovní skupinu
Pátá městská část ustanovila v souvislosti s Metropolitním plánem pracovní skupinu odborníků, která se zabývá přípravou připomínek. Do 22. května plánuje radnice shromáždit i podněty občanů a spolků. Zasílat je lze na e-mailovou adresu [email protected].
Jak poznat Metropolitní plán? Dozvíte se to na výstavě
Výstava o Metropolitním plánu Centru architektury a městského plánování (CAMP) potrvá do konce července. Vystaven je hlavní výkres i vybraná schémata. Cílem expozice je především seznámit veřejnost s obsahem plánu a přehledně vysvětlit jeho metodiku. Od zahájení výstavy do začátku června budou v prostorách CAMPu dva dny v týdnu přítomni i zástupci zpracovatelského týmu, stejně jako zástupci pořizovatele.
Od počátku června do 27. července pak budou odborníci připraveni konzultovat každý všední den. Veřejnost i zástupci městských částí tak budou mít možnost do CAMPu přijít a diskutovat konkrétní i obecná témata s odborníky.
Mobilní infostánek bude putovat Prahou, začne na Andělu a postupně se bude stěhovat po městských částech, celkem navštíví sedmnáct míst, na každém stanovišti se zdrží dva pracovní dny. Na místě budou lidem k dispozici pracovníci IPR Praha. Kdy bude infostánek u vás?
V nákladu patnácti tisíc výtisků je také k dispozici informační brožura Návrh Metropolitního plánu – Otázky a odpovědi pro první kolo veřejného projednání.