Hledají se sběrači lučních semen

16.2.2022
Redakce

Sdružení Krajina na Žďársku hledá lidi, kteří v létě pomohou sbírat semena lučních druhů rostlin pro přípravu regionálního osiva. Před rokem se do sběru semen bylin a trav zapojily dvě desítky sběračů, letošní počty mohou být i vyšší.

„Čím víc jich bude, tím víc toho nasbíráme,“ řekla Darina Coufalová ze sdružení k letošní potřebě sběračů. Dodala, že sdružení počty uchazečů neomezuje, i proto, že někteří mohou později zjistit, že jim tato práce nevyhovuje. Na schůzce v červnu se zájemci doví, u kterých druhů rostlin je potřeba sbírat semena, v jakých lokalitách a v jakém období se dají sbírat.

Vytvořením osiva, díky němuž by měly být louky Žďárských vrchů pestřejší a měly by více kvést, se sdružení zabývá třetím rokem. „Iniciativa vznikla v době, kdy se začalo hodně mluvit o podpoře druhové rozmanitosti v krajině,“ uvedla Coufalová. Projekt podle ní postoupil do další fáze, ve které je více než na začátku potřebná spolupráce s dalšími subjekty.

Sdružení má teď osivo na 15 až 20 hektarů pozemků. Odborníci tam budou sledovat, jak jednotlivé druhy rostlin vzcházejí. Navržené složení směsi posuzují botanici Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Nasbíraná semena zpracovává firma Agrostis, která také míchá finální produkt.

Regionální osevní směs by měla obsahovat 15 druhů bylin, dva druhy trav a další české odrůdy rostlin, které se používají v běžně dostupných směsích. Podle Coufalové už je po regionálním osivu poptávka. Na osetí některých svých pozemků ho chce použít i Žďár nad Sázavou.

„Jsme tomu otevření a hledáme vhodné pozemky,“ uvedl žďárský starosta Martin Mrkos. Uvedl, že regionální směs už radnice vyzkoušela při obnovování polní cesty. Ve městě by podle něj mohlo být osivo použité tam, kde se počítá s květnatými loučkami.

Zdroj: ČTK


Témata:

Nepřehlédněte