• nezarazene
  • Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • Honza Tuna v akci: Minuty, které mohou nemocné s rakovinou zachránit před smrtí

    16.3.2023
    Redakce

    Každý rok onemocní stovky lidí leukémií, lidově řečeno rakovinou krve. A to včetně malých dětí. Některé nemoc bohužel zabije. Přitom by mnozí z nich mohli žít. Nadějí na přežití a uzdravení jsou pro nemocné dobrovolníci, kteří se zapíší do registru dárců dřeně. Těch je však pořád zoufale málo. Honza Tuna tentokrát přináší příběh, kdy se záchrana života podařila. Malé holčičky Samanty a studentky Zuzany Drázdové, která už darovala život dvakrát.

    Pacientům s onemocněním krvetvorby může zachránit život darování krvetvorných buněk. Transplantační znaky dárce ale musí být shodné nebo podobné znakům pacienta. A najít správného dárce je jako hledání jehly v kupce sena. Přibližně u každého čtvrtého pacienta se to nepodaří nebo se najde příliš pozdě. V případě malé Samanty z Valteřic u Žandova na Českolipsku se to ale podařilo včas. Její příběh začal v srpnu před šesti lety, kdy se narodila. Až do roku a půl byla úplně zdravá. „Začalo to v roce a půl, kdy se jí začaly dělat flíčky na ploskách rukou a nohou. Dlouho jsme nevěděli, co to je,“ vypráví maminka Samanty Žaneta Chýle. „Ale pak se k tomu postupem času přidaly různé infekty, takže jsme byly neustále v nemocnici na antibiotikách. Z odběrů se zjistilo, že má malá zmnožené leukocyty. Byla v čím dál tím horších stavech, změnila jsem dětskou lékařku. Ta, když viděla Samanty lékařské zprávy, tak nás okamžitě poslala do Motola,“ pokračuje.

    Závody s časem

    V Motole se rozjela série vyšetření. Dlouho nebylo vůbec jasné, co malé Samantě je. Až opakovaná vyšetření odhalila leukemii. Samanta nastoupila chemoterapii a začalo hledání dárce krvetvorných buněk. V České republice se ale nenašel. „Byl to nějaký mladý muž z Německa. V České republice jsme dárce neměli, nebyli jsme shodní ani já s manželem, ani dcery,“ říká Samantina maminka. Jenže to bohužel nebyl konec. Leukemie se Samantě za pár měsíců vrátila. „Zvracela, měla horečky, zjistilo se, že se jí to vrátilo,“ pokračuje. A tak se záchrana jejího života rozeběhla nanovo. „Jenže tentokrát shoda v registru nebyla. A tak jsem dala výzvu na Facebook s tím, že sháníme dárce. Žádala jsem lidi, aby se šli registrovat, protože jsme neměli šance na přežití. Spustila se obrovská vlna solidarity, kdy to sdíleli slavní lidé, ozvala se mi ředitelka policie, že dělají náborové akce,“ popisuje Žaneta boj o život Samanty. Vše tehdy trvalo dva měsíce, vhodná dárkyně se nakonec našla až ve Velké Británii. Ze Samanty je tak dnes holčička, která miluje zvířátka, hlavně kočky. „Snížek, Black, Piškůtek a Kevin,“ vyjmenovává Samanta své oblíbence.

    Proto je životně důležité, aby dobrovolníků bylo v registru co nejvíce. „Není se čeho bát. Jde jen o to, že si setřou štětičkami z dutiny ústní sliny a zjistí se, zda se s někým shodují. Já sama jsem se taky zapsala do registru,“ říká Žaneta. Dalším způsobem je odběr malého množství krve, oba způsoby zaberou pouhé minuty. Podrobné informace najdete na registr.kostnidren.cz a ikem.cz.

    Darovala život dvakrát

    Jednou z těch, kteří podobně zachránili někomu život, je studentka Zuzana Drázdová. Může být inspirací. „Já jsem se do registru zapsala, když mi bylo osmnáct. Brala jsem to automaticky. Byla jsem mladá, zdravá, tak jsem se zapsala,“ říká Zuzana. Po několika měsících se jí z registru ozvali, že má shodné znaky s člověkem, který kvůli leukémii právě bojuje o život. „Ptali se, jestli mám stále zájem darovat. Když jsem to potvrdila, domluvili jsme se na dalším postupu,“ dodává Zuzka. Existují dvě možnosti odběru, vyzkoušela obě. „Rozhodla jsem se, že půjdu do klasického způsobu, který probíhá v narkóze. Trvalo to asi hodinku, cítila jsem pak trochu ztuhlá záda a jinak nic,“ popisuje zkušenost s odběrem speciálními jehlami. „Při druhém případu jsme se dohodli, že zvolíme druhý způsob, a to už byl odběr na separátoru. Člověk asi jenom tři až čtyři hodiny leží v posteli, z jedné ruky je mu odebírána krev. Ta jde do separátoru, kde se separují krvetvorné buňky, a druhou rukou se mu ta krev vrací zpátky,“ popisuje odběr. Aby takto jednoduše mohl člověk zachránit život druhému, musí o něm lékaři vědět. Proto bude už v pondělí 27. března večer v Rock Café Praha na Národní třídě velký benefiční KONCERT PRO ŽIVOT s možností přihlásit se přímo na místě do registru dárců kostní dřeně. S sebou je potřeba mít pouze občanský průkaz a kartičku zdravotní pojišťovny. Na místě zaregistrovaní dárci budou mít vstup na koncert, který organizuje Honza Tuna s Českým národním registrem dárců dřeně a Rock Café, zdarma.

    Zdroj: TUNA VERSUS



    Nepřehlédněte